Pokazywanie postów oznaczonych etykietą imprezowo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą imprezowo. Pokaż wszystkie posty

piątek, 15 maja 2015

Ekspresowy tort z owocami przekładany kremem z białej czekolady.

Dziś mój mężo kończy 31 lat !!! Sto lat sto lat :)  :)  :)
Nie planowałam robić tortu ale jak wstałam rano pomyślałam , że jednak coś zaimprowizuję :)
Przygotowanie tortu trwało nieco ponad 60 minut + czas na schłodzenie w lodówce.
Kremu próbowałam - smakuje świetnie. Nie mogę się już doczekać kiedy jubilat wróci z pracy i będziemy mogli zjeść po kawałeczku :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na tort o średnicy około 21cm:

biszkopt:
  • 4 jajka
  • 4 łyżki gorącej wody
  • 3/4 szklanki cukru (ok. 125g)
  • 1 szklanka mąki (ok.125g)
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
krem:
  • 3 małe śmietany 36% (w sumie 600g)
  • 3 białe czekolady (w sumie 300g)
  • słoik dżemu truskawkowego z całymi owocami; przepis tu: Dżem truskawkowy - całe owoce.
do nasączenia:
  • sok z jednej cytryny
  • łyżka aromatu migdałowego
  • łyżka kwaśnego dżemu
  • woda
do dekoracji:
  • wybrane owoce. U mnie borówki amerykańskie, truskawki oraz mandarynki
  • galaretka pomarańczowa lub truskawkowa
1) Podstawą prawdziwego tortu jest biszkopt. Najlepiej własnej roboty a zatem zacznijmy!
Żółtka ucieramy z gorącą wodą oraz cukrem do chwili gdy masa nabierze konsystencji "kogla-mogla". Białka ubijamy na sztywno i dodajemy do naszej żółtkowo-cukrowej masy , musimy pamiętać aby od tej pory mieszać bardzo bardzo delikatnie. Następnie dodajemy przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia. Łączymy składniki (również delikatnie aby nie opadła piana) i przelewany do blachy tortowej wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.
Ciasto należy piec ok 30 min w temperaturze 180 stopni ( UWAGA: nie używamy termoobiegu ponieważ wysuszy biszkopt.)
Przed wyjęciem z piekarnika warto sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest dopieczone w środku

2) Białą czekoladę łamiemy na kawałeczki i rozpuszczamy w kąpieli wodnej ciągle kontrolując aby temperatura w garnuszku z czekoladą nie była zbyt wysoka bo może to skutkować zbryleniem czekolady. Płynną masę odstawiamy to delikatnego przestudzenia.

Śmietanę ubijamy na sztywno a następnie ciągle mieszając wlewamy do niej przestudzoną, nadal płynną białą czekoladę. Całość wstawiamy na chwilę do lodówki.

3) Biszkopt dzielimy na 3 płaty. Z soku cytrynowego, aromatu migdałowego, łyżki kwaśnego dżemu i wody robimy miksturę , którą nasączamy spodni płat biszkoptu.
Następnie smarujemy dżemem z całych truskawek i polewamy masą śmietanowo-czekoladową. Po ułożeniu kolejnego płatu ciasta wszystkie czynności powtarzamy.


4) Górny biszkopt smarujemy resztą masy a następnie dekorujemy owocami. Aby owoce dobrze trzymały się ciasta, delikatnie polewamy odrobiną przygotowanej wcześniej i schłodzonej (ale nadal płynnej) galaretki. Aby galaretka nie spłynęła z tortu należy polewać owoce kilka razy co jakiś czas ale bardzo małą ilością płynu.

Tort należy schłodzić w lodówce :)
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

czwartek, 1 stycznia 2015

Sałatka z burakiem, kozim serem solankowym i sosem miodowo-musztardowym.

Mamy 2015 rok!!! Życzę Wam aby w tym roku spełniły się Wasze wszelkie marzenia (i te maleńkie i te ciut większe). Abyście w tym roku znaleźli więcej czasu na przyjemności i obfitujące w pyszne jedzonko spotkania w gronie rodziny i przyjaciół :)

Poniższa sałatka gościła ma moim Sylwestrowo-Noworocznym stole. Połączenie słonego sera ze łagodną słodyczą buraka i sosu miodowo-musztardowego to ciekawa propozycja na karnawałową przystawkę.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na "imprezową miskę"
  • opakowanie szpinaku baby
  • opakowanie roszponki
  • 2 duże buraki
  • opakowanie sera koziego (typ feta solankowa)
  • garść pestek dyni
  • garść pestek słonecznika
  • 3 łyżki musztardy stołowej
  • 1 łyżka miodu
  • sok z połowy cytryny
Buraki myjemy, wkładamy do blaszki, nakrywamy folią aluminiową i pieczemy w piekarniku do miękkości (ok.200 stopni). Po ostudzeniu kroimy w cienkie paseczki .
Pestki prażymy w piekarniku przy okazji pieczenie buraka lub osobno na patelni.

Sos miodowo musztardowy: musztarda +miód + sok z cytryny. Wszystko dobrze wymieszać.

Składniki w misce układamy warstwowo (nie mieszamy bo ser zabarwi się na czerwono od buraka). Ilość warstw wedle własnego uznania:
zielenina - burak - ser - nasiona - odrobina sosu
zielenina - burak - ser- nasiona - odrobina sosu

SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

poniedziałek, 7 lipca 2014

Sałatka z suszonymi pomidorami i dużą ilością prażonych pestek

Dziś chcę zaproponować Wam sałatkę, której głównymi składnikami są pomidory (suszone oraz świeże) oraz prażone pestki dyni i słonecznika. Smaczna propozycja na letnią przekąskę. Suszone pomidory oraz marynowana ostra papryka (jedne ze składników sałatki) są mojej domowej (zeszłorocznej) produkcji: suszone pomidory Domowe suszone pomidory, ostra marynowana papryka Ostra marynowana papryczka.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
dla dwóch osób:
  • 2 dojrzałe pomidory (u mnie malinowe)
  • 0,5 słoiczka suszonych pomidorów
  • 3 łyżki pestek dyni
  • 3 łyżki pestek słonecznika
  • kawałek sera pleśniowego lazur złocisty (u mnie około 50g)
  • kawałek ostrej marynowanej papryczki  (u mnie pół)
  • łyżeczka cytrynowego octu winnego
  • szczypta soli
W pierwszej kolejności proponuję podprażyć pestki: na rozgrzaną patelnie wsypać pestki słonecznika i dyni. Skropić odrobiną oliwy (najlepiej tej ze słoiczka z suszonymi pomidorami) i lekko posolić. Prażyć na małym ogniu do zrumienienia.

Pomidory umyć i pokroić w kostkę. Dodać pocięte w paseczki suszone pomidory (nie odsączać z nadmiaru oliwy), podprażone wcześniej pestki oraz posiekany w kostkę ser pleśniowy i ostrą marynowaną papryczkę. Doprawić łyżeczką octu winnego.

Sałatkę podaje się bez sosu -wystarczy oliwa, która trafi do sałatki z suszonymi pomidorami.

KONIECZNIE NAPISZCIE CO SADZICIE O MOJEJ DZISIEJSZEJ SAŁATKOWEJ PROPOZYCJI!
Kasinkowe gotowanie...
Kasinkowe gotowanie...

czwartek, 22 maja 2014

Crumble z owocami czyli: owoce pieczone pod pyszną i słodką kruszonką.

Jeśli szukacie pomysłu na pyszny i jednocześnie łatwy w przygotowaniu deser z owocami w roli głównej: DOBRZE TRAFILIŚCIE! Przygotowanie tego słodkiego dania nie powinno trwać dłużej niż 20-30 minut.
Idealna propozycja w przypadku niespodziewanych gości:) :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na 2 małe naczynka żaroodporne (2 porcje):
  • 1 jabłko
  • 10 truskawek
  • 10 fioletowych śliwek   -> lub dowolne inne owoce
  • szczypta cynamonu
kruszonka:- aby uzyskać wersję LEKKĄ owoce można zapiec bez kruszonki :)
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżka masła     
Przygotowanie jest banalne. Wystarczy umyć owoce i pokroić w mniejsze części (jabłko w plasterki, a truskawki i śliwki na pół). Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i posypać cynamonem.
Cukier, mąkę i masło wymieszać / wyrobić -konsystencja powinna wyjść sypka z grudkami.
Owoce obficie posypać kruszonką i piec 20-25 minut w piecu ustawionym na 200 stopni (w razie zbytniego przyrumienienia kruszonki zmniejszyć temperaturę lub nakryć danie pergaminem do wypieku ciast).
Podawać na ciepło lub na zimno z lodami śmietankowymi.
DLA MNIE BOMBA!!!   :)

Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

sobota, 8 marca 2014

Oponki serowe - nowy pomysł na pączki o smaku waniliowym.

Od tłustego czwartku oponki serowe smażyłam już dwa razy - tak wszystkim zasmakowały. Początkowo miksowałam kilka przepisów, teraz mogę powiedzieć , że wypracowałam swój własny.
Oponki świetnie smakują podane z cukrem pudrem.
autor zdjęcia:Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na około 40 szt oponek :
  • 0,5kg chudego mielonego twarogu
  • 3 szklanki mąki pszennej + mąka do wyrabiania cista
  • 5 pełnych łyżek cukru
  • 2 jajka
  • 1 czubata łyżeczka sody
  • 2 łyżki śmietany 12%
  • laska wanilii
  • 2 płaskie łyżeczki aromatu waniliowego
  • smalec/ olej do smażenia
  • cukier puder do posypania
Wszystkie składniki wymieszać i wyrobić z nich ciasto konsystencji podobnej do ciasta na pierogi:
ser + mąka + cukier + jajka + soda + śmietana + zawartość laski wanilii + aromat waniliowy.

W niskim a szerokim garnku lub patelni rozgrzać tłuszcz do smażenia.

Formowanie oponek:
Testowałam różne sposoby na formowanie oponek:

- zrobić małą kuleczkę, następnie palcem zrobić dziurkę i rozciągnąć
- zrobić rulonik z ciasta i skleić na końcach tak by powstała oponka
- i moim zdaniem najlepsza metoda, gwarantująca zrobienie ślicznych i równych oponek: ciasto rozwałkować na około 1cm grubości, wyciąć w nim szklanką krążki a następnie w tych krążkach kolejne mniejsze za pomocą kieliszka. Małe krążki po kieliszku też można usmażyć - powstaną wtedy śliczne małe pączusie serowe.

Oponki smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu z obu stron - do zrumienienia. Wyłożyć na ręczniki papierowe w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu, a po wystygnięciu posypać cukrem pudrem.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król


piątek, 7 marca 2014

Pyszna sałatka z roszponki i pomidorów (świeżych i suszonych).

Pokaźna porcja tej sałatki to wspaniały pomysł na nieco bardziej niż zwykle dietetyczny posiłek.
Można przygotować ją w dużej imprezowej misce. Pamiętać należy jedynie by grzanki i parmezan umieścić na wierzchu i nie mieszać (by grzanki nie rozmiękły) a sosem polać przed samym podaniem.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
ilości wedle uznania:
  • roszponka
  • sporo świeżych słodkich pomidorów
  • sporo suszonych pomidorów (link do przepisu:Domowe suszone pomidory )
  • czerwona papryka
  • odrobina ostrej marynowanej papryki (link do przepisu:Marynowane ostre papryczki peperoni.)
  • grzanki pełnoziarniste
  • pestki słonecznika
  • parmezan
  • sos paprykowo-ziołowy (oliwa+sok z cytryny+koperek+ostra papryka+słodka papryka+sól)
W misce umieścić umytą roszponkę, pokrojone w spore kawałki pomidory , pomidory suszone, czerwoną paprykę i drobno rozdrobnione marynowane ostre papryczki.

Przygotować grzanki i podprażyć pestki słonecznika: rozgrzać odrobinę oliwy na patelni z odrobiną soli i ostrej suszonej papryki. Wrzucić pokrojoną w kostkę bułkę pełnoziarnistą i suszyć na małym ogniu kilka minut. Pod koniec dodając pestki słonecznika by się lekko zrumieniły.

Na wierzch sałatki wysypać grzanki oraz pestki słonecznika. Posypać tartym parmezanem i polać obficie sosem sałatkowym (może być zrobiony własnoręcznie lub kupiony).
SMACZNEGO
autor zdjęcia:Katarzyna Król


czwartek, 13 lutego 2014

Babeczki malinowo-bananowe na WALENTYNKI!

Upiekłam takie oto babeczki. Smak banan + malina. Czekoladowe motywy "serduszkowe" z okazji jutrzejszych walentynek obowiązkowe :)

autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI 
na około 12 sporych babeczek:

  • 2 szklanki mąki pszennej (ok. 300g)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 150g masła lub margaryny (ja użyłam margaryny)
  • 3/4 szklanki cukru (ok 150g)
  • płaska łyżeczka aromatu waniliowego
  • 2 jajka
  • 2 bardzo dojrzałe banany
  • 1/4 szklanki mleka
Krem:
  • 1 budyń malinowy
  • 1/2 l mleka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 kostki masła (margaryny)
  •  tabliczka mlecznej czekolady
  • 1/2 szklanki mrożonych malin
W misce umieszczamy masło, mąkę, proszek do pieczenia , cukier, aromat waniliowy, całe jajka oraz mleko. Wszystko dokładnie miksujemy na gładką masę. Dodajemy pokrojone banany. Miksujemy do chwili gdy banany całkowicie się rozdrobnią i złączą z masą.
Ciasto przekładamy do papierowych papilotek (na 3/4 wysokości), umieszczamy w foremkach na babeczki i pieczemy ok 30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Ciastka są gotowe po przejściu testu "suchego patyczka" :) :)

Babeczki odstawiamy do wystygnięcia. W tym czasie należy przygotować krem:
Budyń + maliny (maliny gotujemy razem z mlekiem na budyń) przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, dodajemy cukier i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Następnie do zimnego budyniu dodajemy masło i całość miksujemy kilka minut do czasu osiągnięcia puszystej masy.


Czekoladowe ozdoby: roztopić czekoladę, na papierze do pieczenia rozlać w wybrany kształt i poczekać do zastygnięcia.

Babeczki dekorujemy przygotowanym kremem oraz detalami z czekolady.
 SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

środa, 5 lutego 2014

Zapiekanka makaronowa z kurczakiem, brokułem i całą masą żółtego sera.

Zapiekankę zrobiłam wczoraj wieczorem. Założenie było proste: przygotować obiad na minimum 3 dni (najbliższe trzy dni urlopu planuję spędzić w domu ucząc się do sobotniego egzaminu  ... o zgrozo) a taka zapiekanka świetnie się nadaje do tego celu. Wystarczy podgrzać i... obiad z głowy.

UWAGA: zapiekanka bezpośrednio po przygotowaniu rozpada się na talerzu. Jeśli zależy nam na zwartej konsystencji (pozwalającej kroić zapiekankę na równe kawałki) należy zrobić ją dzień wcześniej i potrzymać w lodówce :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
obiad na 3 dni dla dwóch osób:
  • torebka makaronu 500g
  • 1 brokuł
  • 3 piersi z kurczaka (ok 800g)
  • 5 łyżek oliwy ziołowej (najlepiej zalewy z suszonych pomidorów)
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 1 czerwona papryka
  • 1 pełna łyżeczka pieprzu ziołowego
  • pół łyżeczki ostrej papryki chili
  • pół łyżeczki kurkumy
  • sól (ilość wedle uznania)
  • 10 suszonych pomidorów
  • 200g żółtego sera (u mnie Gouda)
  • 50g sera pleśniowego ( u mnie Lazur Srebrzysty)
  • 1 duża (400ml) śmietana 30%
  • 1 pomidor
  • 1 kula sera mozzarella w zalewie
Po pierwsze: makaron ugotować al dente (aby został jeszcze lekko niedogotowany), odlać, zlać zimną wodą i zostawić do wystygnięcia.

Po drugie: brokuł rozdzielić na małe różyczki, podgotować około 5 minut i odlać - zostawić do wystygnięcia.

Po kolejne: przygotować mięso :)
Na patelni rozgrzać oliwę, wkroić do niej plastry czosnku i zrumienić. Dodać posiekaną w kosteczkę paprykę a następnie po kilku minutach przyprawy: ostrą paprykę, pieprz ziołowy i kurkumę.
Do tak przygotowanej aromatycznej bazy dodać pokrojonego w kosteczkę kurczaka. Całość chwilę podsmażyć , posolić i po kolejnych kilku minutach zdjąć z ognia - odrobinę przestudzić.

Do wysokiego naczynia przekładamy wszystkie składniki: makaron, brokuł oraz kurczaka. Całość dokładnie łączymy z startym na tarce żółtym serem oraz pokrojonymi suszonymi pomidorami. Przekładamy do naczynia żaroodpornego i zalewamy śmietaną wymieszaną  z pokruszonym serem pleśniowym.
Zapiekankę pieczemy w temperaturze ok 200 stopni przez około 30 minut - koniecznie pod przykryciem, inaczej wyschnie!
Po tym czasie układamy na wierzch mozzarellę i pomidory - podpiekamy już bez przykrycia kolejne 10 minut.

Zapiekankę podajemy natychmiast po wyjęciu z pieca - jest wtedy najsmaczniejsza.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Pomidor i bazylia - sałatka włoska Jamie Oliver

Poniższy przepis pochodzi z książki kucharskiej Jamie'go Oliver'a o jakże ciekawym tytule"jamie does" Jest to zbiór receptur na wspaniałe potrawy z różnych krajów , które odwiedził autor.
Książka w języku angielskim, dlatego na początek wybrałam łatwy w czytaniu i tłumaczeniu oraz w przygotowaniu przepis na włoską sałatkę z pomidora oraz bazylii.

autor zdjęcia:Katarzyna Król
SKŁADNIKI
porcja dla jednej osoby:
  • 1 dojrzały pomidor
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka octu winnego
  • pęczek świeżej bazylii
  • mały kawałek słonego sera (feta lub słona ricotta)
  • sól i pieprz
  • grzanka
Dojrzałe pomidory pokroić w grube plastry i ułożyć na talerzu. Bazylię drobno posiekać i wymieszać razem z oliwą, octem oraz pieprzem i solą (ilość przypraw w zależności od własnego upodobania). Sos z posiekaną bazylią umieścić na plastrach pomidorów, następnie dodać kilka całych listków bazylii. Na końcu całość posypać pokruszonym słonym serem. Podawać z grzanką.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

środa, 8 stycznia 2014

Lunch Box 01. Sałatka do pracy z gorgonzolą i orzechami.

Sałatki uwielbiam. Mogłabym jeść je na śniadanie, obiad i kolację :) Tego typu dania świetnie sprawdzają się jako lunch w pracy. Można je przygotować wieczorem, aby rano zabrać ze sobą do biura. Poniżej mój pomysł na sałatkę z gorgonzolą, suszonymi pomidorami i orzechami.
autor zdjęcia: KatarzynaKról
SKŁADNIKI
  • 2 garście roszponki
  • łyżka pestek słonecznika (uprażone wcześniej na patelni)
  • łyżka orzechów włoskich (uprażone wcześniej na patelni)
  • 30 g suszonych pomidorów
  • 1 pomidor
  • 40 g pikantnego sera pleśniowego Gorgonzola DOP
  • odrobina oliwy, w której marynowane były suszone pomidory
  • sól i pieprz do smaku
Roszponkę umyć i wysuszyć. Dodać do niej pestki słonecznika oraz orzechy (lekko pokruszone), suszone pomidory i pokrojonego w kostkę świeżego pomidora. Następnie kawałki sera pleśniowego.
Chwilę przed zjedzeniem sałatkę można pokropić odrobiną oliwy po pomidorach oraz doprawić do smaku.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

niedziela, 5 stycznia 2014

Sałatka wegetariańska z naturalnym brązowym ryżem.

Tym razem wymyślnego wstępu robiła nie będę. Sałatka jest łatwa w przygotowaniu i smaczna... a to chyba najważniejsze :)
autor zdjęcia:Katarzyna Król
SKŁADNIKI:
  • 200 g naturalnego brązowego ryżu (dwie torebki)
  • 100 g (mała puszka) kukurydzy konserwowej
  • 5 dużych ogórków konserwowych
  • 1 czerwona papryka
  • 0,5 czerwonej cebuli
  • 1 duży pomidor
  • 1 marynowana (mała) ostra papryka chili
  • 250 g żółtego sera
  • 1 łyżeczka suszonej natki
  • 1 łyżeczka suszonego koperku
  • 3 łyżki majonezu
  • 1 łyżeczka musztardy
  • sól i pieprz do smaku
Ryż ugotować na sypko i wystudzić (czas gotowania naturalnego brązowego ryżu to około 30 minut).
Ogórki, paprykę i pomidory pokroić w kostkę. Dodać kukurydzę oraz drobno posiekaną cebulę i ostrą marynowaną papryczkę. Pokrojony w kostkę ser oraz suszone zioła. Następnie dodać zimny ryż, majonez i musztardę. Całość doprawić solą oraz pieprzem wedle uznania.

SMACZNEGO
autor zdjęcia:Katarzyna Król

środa, 18 grudnia 2013

Drobno "ciachana" włoska sałatka caprese

Sałatkę caprese znamy chyba wszyscy. Mozzarella, pomidory, bazylia i oliwa - tyle wystarczy by zakochać się w wspaniałym smaku włoskiej kuchni :)
Moja wersja sałatki, poza formą podania nie różni się niczym od klasycznej caprese. Zapraszam do wypróbowania tego prostego przepisu.

autor zdjęcia :Katarzyna Król
SKŁADNIKI
(ilości proszę dostosować do własnych upodobań):
  • ser mozzarella
  • dojrzałe pomidory
  • świeża bazylia
  • oliwa 
  • pieprz
  • sól
Ser oraz pomidory pokroić i ułożyć na talerzu. Bazylię zmiksować z oliwą. Posolić do smaku. Umieścić na talerzu razem z serem i pomidorem. Całość skropić jeszcze oliwą, posypać pieprzem oraz udekorować całymi listkami bazylii.
SMACZNEGO
autor zdjęcia:Katarzyna Król

piątek, 6 grudnia 2013

Pasta z sera pleśniowego i suszonych pomidorów. Dip na imprezę.

Dieta dietą a wspaniały żółty , aromatyczny serek pleśniowy kusił z lodówki... oj kusił skubaniec...
Cóż ... nie potrafiłam się oprzeć...i przerobiłam go na słoną pastę - wspaniałą jako przekąska na imprezę.
Podana z pełnoziarnistym pieczywem lub chlebkiem typu "pita" z pewnością znajdzie swoich zwolenników wśród piwoszy... ale nie tylko :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
Ser pleśniowy rozdrobnić widelcem razem z jogurtem. Dodać pokrojone w kawałki suszone pomidory oraz podprażone i posiekane drobno orzechy. Całość dokładnie wymieszać.
Podawać z pieczywem pełnoziarnistym, paluszkami typu crispini lub chlebkiem typu pita.
Opcjonalnie można pastę lekko doprawić pieprzem lub papryką, nie polecam soli - i bez niej pasta jest mocno słona :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

czwartek, 3 października 2013

Ekspresowe śliwkowo-czekoladowe ciasteczka z ciasta francuskiego

Śliwka i czekolada - toż to nieziemskie połączenie! Kto kiedykolwiek miał okazję spróbować, wie doskonale o czym mówię. Smak naszych rodzimych polskich śliwek węgierek w asyście czekolady naprawdę uzależnia.
Poniżej przepis na rewelacyjne ciasteczka, ekspresowe w przygotowaniu, niedrogie a zarazem obłędne w smaku. Idealne na niezobowiązujące przyjecie w gronie znajomych lub ciekawy pomysł na wyjście "z opresji" gdy odwiedzą nas nieoczekiwani goście.
autor zdjęcia: Katarzyna Król 
SKŁADNIKI

  • płat ciasta francuskiego
  • około 12 śliwek węgierek
  • czekolada mleczna lub masło czekoladowe
  • odrobina cynamonu
Nic bardziej banalnego:
Śliwki umyć, osuszyć, przepołowić.W miejsce po pestce umieścić cząstkę czekolady lub odrobinę masła czekoladowego. Całość posypać cynamonem.
Ciasto francuskie pokroić na małe kawałki i w dowolny sposób (pozostawiam to Waszej kreatywności) umieścić na nim przygotowane wcześniej śliwki.
Ciasteczka piec 10-15 minut w temperaturze około 170 stopni.
Podawać po wystudzeniu.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Kochani, gorąco zachęcam Was do wypróbowania tego jakże banalnego przepisu. Ciasteczka są naprawdę warte grzechu. U mnie w domu robią furorę i znikają zanim jeszcze dobrze wystygną :)

piątek, 13 września 2013

Mini tarty z owocami

Dopadło mnie przygnębienie :(
Czy to wina marnej, deszczowej pogody? Kiepskiego samopoczucia? Może trwającego remontu mieszkania? Czy też przemęczenia spowodowanego brakiem urlopu? Nie mam pojęcia, podejrzewam jednak , że wszystkiego po trochu.
Na rozweselenie przygotowałam kolorowe mini tarty z owocami i razu zrobiło mi się jakoś lepiej :) :) :)
Kurcze... kucharzenie to jednak mega pozytywna sprawa :) :) :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI 
na 4 tarty o średnicy 12cm:
  • szklanka mąki pszennej (ok.120g)
  • 60g masła
  • 50g cukru (ok 0,25 szklanki)
  • 1 żółtko
  • 0,6 l mleka
  • budyń waniliowy
  • pół szklanki galaretki cytrynowej (przygotowanej zgodnie z instrukcją z opakowania)
  •  ulubione owoce (u mnie brzoskwinie, borówki i maliny)

Miekkie masło, mąkę, cukier i żółtko zagnieść dokładnie w celu otrzymania masy konsystencji wyrobionej plasteliny, a następnie na 20 minut umieścić w zamrażarce.

Ugotować budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu i zostawić do delikatnego schłodzenia. Przygotować również galaretkę.

Ciasto podzielić na 4 części, rozwałkować z nich placuszki i wyłożyć nimi blaszki.
Piec w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut.
Po upieczeniu spód tarty wyjąć z foremek, w razie potrzeby nożykiem wyrównać brzegi i wystudzić.

Przygotowanie mini tarty:
Każdą "ciastową miseczkę" napełniamy budyniem (ok. 2 łyżki). Następnie na budyniu układamy ulubione owoce (poza świeżymi owocami kiwi, które to powodują, iż galaretka nie gęstnieje) na koniec całość polewając odrobiną galaretki.
Chłodzimy.

Mini tarty smakują najlepiej dzień po przygotowaniu, kiedy to ciasto nasiąknie delikatnie budyniem, owocami i galaretką :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Biorąc pod uwagę pogodę stwierdzić można, że to już ostatnie podrygi owoców sezonowych. W prawdzie mini tarty można przygotować również i z innych owoców (nie koniecznie tych letnich) ale to już nie to samo  - zatem do dzieła :)  :)

wtorek, 27 sierpnia 2013

Sałatka z suszonymi pomidorami, rukolą i grzankami

Gorąco zachęcam do wypróbowania poniższego przepisu. Suszone pomidorki własnej produkcji (przepis tu: Suszone pomidory ) jako główny składnik sałatki smakują wyśmienicie, a z dodatkiem grzanek, rukoli i pestek słonecznika... mmmmmiodzio :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na porcję obiadową dla jednej osoby:
  • 10 połówek suszonych pomidorków
  • grzanki z połowy kajzerki
  • 1 pomidor
  • garść rukoli
  • kilka czarnych oliwek
  • 2 łyżki słonecznika
  • odrobina oliwy do przygotowania grzanek
  • sól, ostra papryka
  • na sos: oliwa z suszonych pomidorków + ostra papryczka piri piri (na czubek łyżeczki) +sól + sok z cytryny
Grzanki i prażone pestki słonecznika:
Na odrobinę rozgrzanej oliwy wrzucić pokrojone kawałeczki bułki, posypać papryką oraz odrobiną soli. Suszyć kilka minut na maleńkim ogniu , dodając pestki słonecznika. Trzymać na patelni do lekkiego zrumienienia.

Sos do sałatki: wszystkie składniki w proporcjach wedle uznania połączyć dokładnie ze sobą:  oliwa z suszonych pomidorków + suszona ostra papryczka piri piri + sól + sok z cytryny (sporo)

Pomidory (zarówno te suszone jak i te świeże) pokroić, dodać rukolę i oliwki. Wymieszać i zalać przygotowanym wcześniej sosem. Na koniec posypać grzankami oraz prażonymi pestkami słonecznika.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

poniedziałek, 15 lipca 2013

Owocowe kostki lodu na upalne dni

Oto mój pomysł na letnie ochłodzenie: kostki lodu z owocami. Wspaniałe do drinków zarówno bezalkoholowych jak i tych z dodatkiem %%% :)
Kostki lodu nie tylko wspaniale orzeźwiają, ale też ciekawie wyglądają i świetnie smakują.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Aby kostki przygotować wystarczy umieścić w foremce wybrane owoce, zalać wodą i wstawić do zamrażalnika.
Ja przygotowałam kilka wersji smakowych: ze świeżą miętą, truskawkami, malinami oraz cytryną :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Doszły mnie słuchy, że kostki lodu zrobione z wody przegotowanej kilka razy są idealnie przeźroczyste. Czy ktoś może to potwierdzić?? :)

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Owocowa (truskawkowo-pomarańczowa) pianka.

Sympatyczny deser idealny na słoneczne, gorące dni. Podstawą do wykonania są owoce sezonowe (u mnie truskawki) ...ale nie tylko, bowiem gościnnie wystąpił Pan Pomarańcz. Po należytym schłodzeniu deser ma konsystencję delikatnej miękkiej pianki, która niesamowicie orzeźwia w upalne dni...  UWAGA: konkurencja dla lodów :) :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na 4 duże pucharki deserowe:
  • 250 g truskawek wcześniej zamrożonych (waga przed zamrożeniem) + kilka świeżych truskawek
  • 1 pokrojony w kostkę zamrożony pomarańcz
  • 1/2 opakowania galaretki truskawkowej
  • 1/2 opakowania galaretki pomarańczowej
  • 400 ml śmietany 30%
  • 2 łyżki cukru
  • ... wytrzymały mikser :)  :)   :)
W dwóch osobnych naczyniach przygotowujemy galaretki (używamy nieco mniej wody niż wynika z instrukcji na opakowaniu) i odstawiamy w chłodne miejsce do przestudzenia.

Ubijamy na sztywno śmietanę pod koniec dodając cukier.

Masa pomarańczowa:
Do miksera wkładamy zamarznięte kawałki pomarańcza, zalewamy chłodną ale nadal płynną galaretką i miksujemy. Do powstałej masy dodajemy połowę ubitej wcześniej śmietany. Łączymy delikatnie składniki i wlewamy do pucharków.

Masę truskawkową robimy analogicznie: zamrożone truskawki + galaretka , a następnie reszta śmietany.
Powstałą masą uzupełniamy resztę pucharka na wierzch układając plasterki truskawek.

Deser wstawiamy na kilka godzin (najlepiej na całą noc) do lodówki. Po odpowiednim schłodzeniu powstanie nam delikatna, lekka owocowa pianka :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

sobota, 11 maja 2013

Ekspresowe ciasteczka musli - zdrowa przekąska.

Gdy nagle przyjdzie ochota na coś słodkiego, a w domu akurat nic nie ma z pomocą przychodzą ekspresowe ciasteczka musli. Idealne na przekąskę :)

autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na około 12 sporych ciasteczek:
  • 100g ( 1 szklanka) dobrego musli (moje miało w składzie: płatki pszenne,owsiane,kukurydziane i owoce)
  • 25g wiórków (3 łyżki) kokosowych
  • 30g (garść) lekko rozdrobnionych orzechów włoskich
  • ok 85g (1/2 szklanki) mąki
  • 3 łyżki cukru
  • 1 duże jajko
  • 50 g masła
Musli, wiórki, orzechy i mąkę wymieszać. Dodać cukier masło oraz jajko. Zagnieść ciasto.
W powstałej masy uformować ciasteczka.
Piec w temperaturze 200 stopni przez maksymalnie 20 minut (klasyczny program góra dół).
 SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

piątek, 5 kwietnia 2013

Ziemniaki faszerowane pastą z wędzonej makreli

Makrelę kilka dni temu przywiózł mi tata. Jako, że miałam zbyt pełną lodówkę rybka czekała...czekała... i czekała. Nie lubię marnować żywności , dlatego musiałam ją jakoś "zagospodarować". Wyszło całkiem niezłe danie :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
dla 3 osób:
  • 3 spore ziemniaki
  • 1/2 wędzonej makreli
  • 2 jajka ugotowane na twardo
  • 2 niewielkie pieczarki
  • 4 łyżki tartego parmezanu
  • sól i pieprz
  • łyżka kopru
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 płaska łyżeczka musztardy
Sos:
  • mały jogurt naturalny
  • 2-3 ząbki czosnku
  • płaska łyżeczka pieprzu
  • sok z ok 1/4 cytryny
  • sól (wedle upodobań)
  • ostra papryka konserwowa (ok 1/2 łyżeczki posiekanej papryki)
  • 1 łyżka tartego parmezanu
Ziemniaki obrać, ugotować i odstawić do wystygnięcia.
Przygotować farsz: jajka rozdrobnić, dodać tarte pieczarki, parmezan, makrelę, koperek, oliwę, musztardę oraz sól i pieprz (do smaku - wedle upodobań). Wszystkie składniki wymieszać tak aby powstała gęsta pasta.
Na lekko wydrążone połówki ziemniaków (ja robię wgłębienie łyżeczką) nałożyć farsz. Ziemniaki piec w piekarniku ok 20 min w temperaturze 200 stopni - pod koniec pieczenia można włączyć górny grill.

Sos:
Jogurt + czosnek wyciśnięty praską + pieprz + sok z cytryny + sól + ostra papryka + parmezan.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

Ziemniaki proponuję podać na delikatnej sałatce z pomidora i roszponki, polane dużą ilością przygotowanego sosu.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król