Pokazywanie postów oznaczonych etykietą owoce. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą owoce. Pokaż wszystkie posty

piątek, 19 lutego 2016

Kiwi... kiwi... kiwi...koktajl mocno witaminowy

Oto witaminowa bomba. Kiwi... kiwi...kiwi...i jeszcze jedno kiwi!!!  Jakże niewiele potrzeba by wyczarować smaczną, zdrową i orzeźwiającą eksplozję witaminową :)


Kasinkowe gotowanie...


SKŁADNIKI

na porcję 400ml czyli około 260 kalorii:
  • 200 g obranego kiwi
  • 100 g obranego banana
  • 100g obranego pomarańcza
Wszystkie składniki dokładnie zmiksować, przelać do szklanki i rozkoszować się wspaniałym smakiemmmmm...
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

niedziela, 17 stycznia 2016

Naleśniki "na dwa" z wiśniami i odrobiną pikanterii - palce lizać.

Polecam!!! Polecam!!! Polecam!!!
Deserek , którego bazą jest naleśnik "na dwa" a sekretem pikanterii pewien tajemniczy dodatek...
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na około 6 porcji
  • 2 jajka
  • 2 szklanki (2x200ml) mleka 1,5%
  • 2 szklanki mąki tortowej
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 szczypty cynamonu
  • 2 szczypty kardamonu
  • dżem wiśniowy (własnej roboty; przepis tu: Dżem wiśniowy - całe owoce.)
  • pół małego opakowanie jogurtu typu greckiego
  • płatki migdałów
Przygotować gęste ciasto naleśnikowe: jaja + mleko + mąka + cukier waniliowy + olej +cynamon + kardamon a następnie bez użycia tłuszczu usmażyć grube naleśniki.

Naleśnik przekroić na cztery i ułożyć w formę mini tortu przekładając dżemem wiśniowym. Na wierzch położyć łyżeczkę jogurtu i posypać podprażonymi płatkami migdałowymi.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

środa, 12 sierpnia 2015

Pyszny omlet ze świeżymi jagodami - gdy sezon w pełni :)

Czy w tym sezonie fioletowy jest w modzie??
Mam nadzieję, ponieważ zjedzenie dania z poniższego przepisu gwarantuje uzyskanie naturalnego, słodkiego i trwałego (do pierwszego umycia zębów) uśmiechu w pięknym odcieniu fioletu :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
omlet na dużą patelnię; porcja dla 2 głodnych osób:
  • 2 jajka
  • 3 pełne łyżki cukru
  • 2 łyżki oleju + troszkę na patelnię do smażenia 
  • 1/2 szklanki mleka 3,2%
  • 5 pełnych łyżek mąki tortowej
  • szczypta sody oczyszczonej
  • szklanka świeżych jagód (u mnie na oko, ale na pewno więcej niż szklanka)
Jajka rozbić i oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywno dodając pod koniec cukier.
Żółtka wymieszać z olejem, mlekiem a następnie połączyć z ubitą wcześniej pianą.
Do tej masy dodać mąkę oraz sodę a całość delikatnie wymieszać.

Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju a następnie dynamicznym ruchem wlać ciasto. Patelnię natychmiast przykryć. Smażyć na maleńkim ogniu (u mnie najmniejszy palnik ustawiony na minimum) przez około 3-5 minut aby ciasto lekko podsmażyło się od spodu uniemożliwiając owocom spłynięcie na dno. Po tym czasie na ciasto wysypać jagody. Przykryć i smażyć nadal na małym ogniu przez 25-30 minut. Na 2 stronę omlet przewrócić pod sam koniec i tylko na chwilkę aby owoce się rozprażyły na gorącej patelni.
Omlet można podać ze śmietaną, polewą czekoladową lub posypany cukrem pudrem.
U mnie "na sucho" bez dodatków- taki smakuje mi najbardziej!!! Mmmmmmm...pychota :)
SMACZNEGO 
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Niskosłodzone, szybkie ciasto z truskawkami.

Wysłałam męża na bazarek po truskawki. Upominałam "wybierz ciemne i najmniejsze... takie niepozorne są zazwyczaj najsłodsze". Wrócił uradowany z uśmiechem na ustach "Misie, kupiłem Ci najładniejsze jakie były". Oczywiście truskawki kwaśne niemiłosiernie. Do zjedzenia na surowo zupełnie się nie nadawały. Z tego powodu powstało ciasto. W tej formie te śliczne czerwone owoce są pyszniusie:)

Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na średnią blachę (30 x 30cm)
  • świeże truskawki
  • 2 1/4 szklanki mąki tortowej
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 5 jajek
  • kostka masła (200g)
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/3 szklanki mleka 2%
  • pół płaskiej łyżeczki sody
Masło rozpuścić w garnuszku na wolnym ogniu razem z mlekiem i cukrem waniliowym a następnie odstawić do przestudzenia.
Jaja rozbić i oddzielić białka od żółtek.
Białka ubić na sztywno dodając pod koniec cukier. Następnie żółtka a na sam koniec przygotowane wcześniej masło. Całość delikatnie wymieszać z mąką oraz sodą i przelać do przygotowanej blaszki.
Na wierzch ciasta ułożyć posiekane truskawki.

Ciasto piec w temperaturze 180 stopni około 50 minut.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...


piątek, 15 maja 2015

Ekspresowy tort z owocami przekładany kremem z białej czekolady.

Dziś mój mężo kończy 31 lat !!! Sto lat sto lat :)  :)  :)
Nie planowałam robić tortu ale jak wstałam rano pomyślałam , że jednak coś zaimprowizuję :)
Przygotowanie tortu trwało nieco ponad 60 minut + czas na schłodzenie w lodówce.
Kremu próbowałam - smakuje świetnie. Nie mogę się już doczekać kiedy jubilat wróci z pracy i będziemy mogli zjeść po kawałeczku :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na tort o średnicy około 21cm:

biszkopt:
  • 4 jajka
  • 4 łyżki gorącej wody
  • 3/4 szklanki cukru (ok. 125g)
  • 1 szklanka mąki (ok.125g)
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
krem:
  • 3 małe śmietany 36% (w sumie 600g)
  • 3 białe czekolady (w sumie 300g)
  • słoik dżemu truskawkowego z całymi owocami; przepis tu: Dżem truskawkowy - całe owoce.
do nasączenia:
  • sok z jednej cytryny
  • łyżka aromatu migdałowego
  • łyżka kwaśnego dżemu
  • woda
do dekoracji:
  • wybrane owoce. U mnie borówki amerykańskie, truskawki oraz mandarynki
  • galaretka pomarańczowa lub truskawkowa
1) Podstawą prawdziwego tortu jest biszkopt. Najlepiej własnej roboty a zatem zacznijmy!
Żółtka ucieramy z gorącą wodą oraz cukrem do chwili gdy masa nabierze konsystencji "kogla-mogla". Białka ubijamy na sztywno i dodajemy do naszej żółtkowo-cukrowej masy , musimy pamiętać aby od tej pory mieszać bardzo bardzo delikatnie. Następnie dodajemy przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia. Łączymy składniki (również delikatnie aby nie opadła piana) i przelewany do blachy tortowej wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.
Ciasto należy piec ok 30 min w temperaturze 180 stopni ( UWAGA: nie używamy termoobiegu ponieważ wysuszy biszkopt.)
Przed wyjęciem z piekarnika warto sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest dopieczone w środku

2) Białą czekoladę łamiemy na kawałeczki i rozpuszczamy w kąpieli wodnej ciągle kontrolując aby temperatura w garnuszku z czekoladą nie była zbyt wysoka bo może to skutkować zbryleniem czekolady. Płynną masę odstawiamy to delikatnego przestudzenia.

Śmietanę ubijamy na sztywno a następnie ciągle mieszając wlewamy do niej przestudzoną, nadal płynną białą czekoladę. Całość wstawiamy na chwilę do lodówki.

3) Biszkopt dzielimy na 3 płaty. Z soku cytrynowego, aromatu migdałowego, łyżki kwaśnego dżemu i wody robimy miksturę , którą nasączamy spodni płat biszkoptu.
Następnie smarujemy dżemem z całych truskawek i polewamy masą śmietanowo-czekoladową. Po ułożeniu kolejnego płatu ciasta wszystkie czynności powtarzamy.


4) Górny biszkopt smarujemy resztą masy a następnie dekorujemy owocami. Aby owoce dobrze trzymały się ciasta, delikatnie polewamy odrobiną przygotowanej wcześniej i schłodzonej (ale nadal płynnej) galaretki. Aby galaretka nie spłynęła z tortu należy polewać owoce kilka razy co jakiś czas ale bardzo małą ilością płynu.

Tort należy schłodzić w lodówce :)
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

poniedziałek, 23 marca 2015

Miała być szarlotka a jest: CIASTO IMPROWIZOWANE jabłkowo-truskawkowe :)

Tak jak w tytule: miała być szarlotka! Taka klasyczna, na półkruchym cieście z dużą ilością jabłek, cynamonem i pianą bezową...
Większość jabłek zjadłam walcząc z wieczornym głodem, cynamonu (jak się okazało) wcale w domu nie miałam a tarka, na której miałam zetrzeć jabłka zardzewiała! Koniec końców wyszło ciasto improwizowane, smaczne ale do prawdziwej szarlotki ni w ząb nie podobne :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na dużą blachę 38cm x 34cm:
  • 3 szklanki (takie z uszkiem) mąki krupczatki
  • 1,5 szklanki cukru (1 szklanka do ciasta, pół do masy z białek)
  • 4 jajka
  • płaska łyżeczka aromatu waniliowego
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • 200g margaryny (uwaga: niektóre kostki mają 250g)
  • 1 budyń waniliowy
  • 4 jabłka
  •  mały słoiczek dżemu truskawkowego (ja użyłam dżemu własnej roboty:Dżem truskawkowy ze świeżą miętą  )
Zaczynamy od wyjęcia margaryny w ciepłe miejsce ponieważ konieczne jest aby była miękka! W innym przypadku będzie nam bardzo, bardzo, bardzo ciężko wyrobić ciasto!!!

Do miski wsypujemy mąkę, cukier (1 szklankę) i sodę. Dodajemy żółtka, aromat waniliowy oraz miękką margarynę. Wszystko mieszamy. Wyjmujemy na stolnicę oraz ugniatamy ręcznie. Jeśli margaryna jest miękka ciasto szybko osiągnie odpowiednią konsystencję - konsystencja wyrobionej plasteliny. Jeśli margaryna będzie twarda wyrabianie ciasta będzie mozolne i ciężkie :(

Wyrobioną masę (konsystencja plasteliny) wkładamy do torebki foliowej i wstawiamy do lodówki na 1 godzinę lub do zamrażarki na 30 min. UWAGA: ten etap jest konieczny i NIE WOLNO go pominąć.

Ciasto dzielimy na dwie części. Z większej formujemy i układamy na blaszce spód ciasta. Podpiekamy 10 min w temperaturze około 180 stopni. Chłodzimy.

Białka ubijamy na sztywno pod koniec dodając cukier oraz budyń. Tak przygotowaną masę wylewamy na podpieczony wcześniej spód. Na niej układamy pokrojone drobno jabłka i dżem truskawkowy. Całość przykrywamy resztą ciasta (ciasto można rozwałkować, zetrzeć na tarce lub rozkruszyć w palcach).

Czas pieczenia: 40-50 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu blachę z ciastem od razu trzeba wyjąc z pieca w chłodniejsze miejsce. Jeśli ciacho będzie stygło powoli w ciągle ciepłym piekarniku pianka z białek zrobi się gumowata. 
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

czwartek, 15 stycznia 2015

Mój ulubiony deser jogurtowo-bananowy z czekoladą i rodzynkami. Porcja około 300 kcal.

Uwielbiam ten deser! Przepis pochodzi z planu diety jaki dostałam w związku z moim odchudzaniem. Wystarczyło , że przygotowałam go raz a od tego momentu mogłabym go jeść każdego dnia. Idealny na śniadanie na przykład do pracy :) Smaczny pomimo tego , że mało słodki. Jedna porcja to około 300 kcal.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na jedną porcję ok. 300 kcal
  • pół dojrzałego banana 
  • mały jogurt naturalny (ok.150g)
  • łyżka rodzynek
  • cząstka czekolady gorzkiej
Banana pokroić w kosteczkę, dodać rodzynki, tartą czekoladę oraz jogurt. Wszystko wymieszać i... GOTOWE!
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

piątek, 25 lipca 2014

Dżem wiśniowy z całych owoców (frużelina wiśniowa) - łatwy przepis!

Czemu dżem wiśniowy jest tak pyszny?? Ponieważ jest dżemem wiśniowym!! Uwielbiam przetwory z wiśni...a taki dżemik...z całych owoców i masy pysznej wiśniowej galaretki... PYCHA!!!
Sezon wiśniowy w rozkwicie. Kilogram tych kwaśnych owoców na bazarku kosztuje 2-4 złote. Nic tylko kupować i robić przetwory :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI 
przeliczone na łubiankę wiśni / 2kg
  • 2 kg wiśni (1łubianka)
  • 1 szklanka cukru (ja dałam 0,5 szklanki na 1kg wiśni - zrobiłam dżem niskosłodzony)
  • 1 fiks do dżemów 3:1 (na 2 kg wiśni użyłam fiksu przeznaczonego na 1kg wiśni ; cukru dałam 0,5 szklanki na 1 kilogram wiśni a nie tak jak napisane na fiksie)
Wiśnie umyć oraz wydrylować. Pozbawione pestek owoce umieścić w garnku,zasypać fiksem oraz zagotować. Zmniejszyć ogień i dodać cukru. Trzymać na małym ogniu około 30 minut a na koniec znowu zagotować. Gorący dżem wlać do słoików i zapasteryzować.
Po ostygnięciu dżem powinien zgęstnieć i przybrać formę słodko-kwaśnej wiśniowej galaretki.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

piątek, 11 lipca 2014

Ekspresowe ciasto z morelami - łatwy placek z owocami.

Po wielu latach nieurodzaju (totalnego braku owocowania), pod groźbą wycięcia i przerobienia na opał, nasza morelka zaczęła rodzić piękne owoce :) :) :) W zeszłym roku utrzymało się tylko kilka sztuk, ale w tym sezonie jest już dużo lepiej :) Owoców nie zrywamy - czekamy, aż same opadną a wtedy... robimy ciasta, dżemy i inne pyszności.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
duża blacha 26x26cm:
  • 10-12 szt. dużych dojrzałych moreli
  • garść lub dwie  malin (opcjonalnie)
  • 300g mąki pszennej tortowej + 100g na kruszonkę
  • 50g mąki ziemniaczanej
  • 200 g cukru + 100 g na kruszonkę
  • 1,5 kostki masła (ok.300g) + 1/2 masła na kruszonkę (ok. 100g)
  • 4 jajka
  • łyżeczka zapachu waniliowego
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
Masło i cukier należy utrzeć na puszystą i gładką masę następnie dodając jajka i aromat waniliowy.Miksować kilka minut. Dodać mąki oraz sodę i dokładnie wymieszać.
Przygotowaną w ten sposób masę przelać do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą foremki. Na ciasto ułożyć pokrojone owoce a następnie całość posypać kruszonką.

Kruszonka: mąka + cukier + masło - wymieszać. Powinno powstać kruszące się/ zbrylone ciasto.

Blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 50 minut.

 SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

środa, 2 lipca 2014

Dżem truskawkowy - mega szybki (z użyciem fiksu)

Uwaga uwaga!!! To już naprawdę ostatnia chwila na przygotowanie przetworów z truskawek. Tych wspaniałych owoców już jest coraz mniej a i ceny mocno podskoczyły. Kto zaspał ma ostatnią szansę. Sama zbyt późno sobie przypomniałam o truskawkowych pysznościach na zimę więc zastosowałam mega szybki przepis na dżem z użyciem popularnych fiksów.
Jeśli jednak jesteście zainteresowani bardziej zbliżoną do klasycznej wersją dżemu - przepis znajdziecie tu:Dżem truskawkowy z dodatkiem świeżej mięty.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na około 5 małych słoiczków:
  • łubianka truskawek (2 kg)
  • 1 fix do dżemów (mój miał napisane: na 1kg owoców + 0,5 kg cukru)- użyłam tylko jednego
  • 0,5 - 1 szklanka cukru (w zależności od słodkości owoców)
Truskawki opłukać, usunąć szypułki oraz przepołowić. Umieścić w garnku i zasypać fiksem do dżemów (wystarczy użyć połowy ilości fixu niż napisane na jego opakowaniu- ja na 2 kg truskawek dałam fix przeznaczony na 1kg). Zagotować (truskawki powinny puścić sporo soku, który potem w słoikach zmieni się w pyszną galaretkę). Po zagotowaniu dodać cukier (ilość wedle uznania- ja dałam około pół szklanki ponieważ miałam słodkie truskawki). Raz jeszcze zagotować.
Przełożyć do słoiczków, zakręcić szczelnie i zapasteryzować (czyli zagotować słoiki z dżemem w garnku z wodą, a po zagotowaniu zostawić na małym ogniu około 20 min).
Po wystygnięciu dżem powinien pięknie zgęstnieć.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...
Kasinkowe gotowanie...

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Truskawki ze śmietaną i cukrem trzcinowym

Sezon truskawkowy dobiega końca, dlatego korzystam jak tylko mogę i wcinam truskawki pod każdą z możliwych postaci. Zgodnie z zasadą: "prostota przede wszystkim" dziś goszczę truskawki ze śmietaną i cukrem trzcinowym.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI (ilości wedle uznania)
  • truskawki
  • śmietana 10%
  • cukier trzcinowy
Umyte i  pokrojone w mniejsze kawałki truskawki + śmietana 10% + cukier trzcinowy... ot cała filozofia :)   :)   :)
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...



czwartek, 22 maja 2014

Crumble z owocami czyli: owoce pieczone pod pyszną i słodką kruszonką.

Jeśli szukacie pomysłu na pyszny i jednocześnie łatwy w przygotowaniu deser z owocami w roli głównej: DOBRZE TRAFILIŚCIE! Przygotowanie tego słodkiego dania nie powinno trwać dłużej niż 20-30 minut.
Idealna propozycja w przypadku niespodziewanych gości:) :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na 2 małe naczynka żaroodporne (2 porcje):
  • 1 jabłko
  • 10 truskawek
  • 10 fioletowych śliwek   -> lub dowolne inne owoce
  • szczypta cynamonu
kruszonka:- aby uzyskać wersję LEKKĄ owoce można zapiec bez kruszonki :)
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżka masła     
Przygotowanie jest banalne. Wystarczy umyć owoce i pokroić w mniejsze części (jabłko w plasterki, a truskawki i śliwki na pół). Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i posypać cynamonem.
Cukier, mąkę i masło wymieszać / wyrobić -konsystencja powinna wyjść sypka z grudkami.
Owoce obficie posypać kruszonką i piec 20-25 minut w piecu ustawionym na 200 stopni (w razie zbytniego przyrumienienia kruszonki zmniejszyć temperaturę lub nakryć danie pergaminem do wypieku ciast).
Podawać na ciepło lub na zimno z lodami śmietankowymi.
DLA MNIE BOMBA!!!   :)

Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

piątek, 2 maja 2014

Jabłka w cieście cynamonowym.

Nie pamiętam kiedy ostatnim razem robiłam tego typu przekąskę. Jabłka + cynamon=PYCHA!
Kasinkowe gotowanie...

SKŁADNIKI
na około 12 jabłkowych placków:
  • 3 jabłka
  • 1 jajko
  • 3 łyżki cukru
  • 0,5 szklanki mleka
  • płaska łyżeczka cynamonu
  • szczypta sody
  • 7 czubatych łyżek mąki 
  • olej do smażenia
Z podanych składników wychodzi dość gęste lejące ciasto.
Jajko roztrzepać z cukrem i mlekiem. Dodać cynamon, sodę i mąkę. Dobrze wymieszać aby nie pozostawić grudek. 
Jabłka wydrążyć, obrać i pokroić w grube plastry. Każdy plasterek obtoczyć/umoczyć w cieście a następnie smażyć z obu stron. Odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Podawać z cukrem pudrem.
SMACZNEGO 
Kasinkowe gotowanie...
Kasinkowe gotowanie...



niedziela, 12 stycznia 2014

Śniadaniowe placki z jabłkami.

Po ostatnim wypieku sernika zostało mi 250g twarogu. Szkoda zmarnować... myślałam i wymyśliłam... śniadaniowe placuszki z jabłkami :)
Nie pamiętam już kiedy ostatnio jadłam takie domowe racuchy, a przecież są taką pyszną odmianą dla codziennych kanapek :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na około 20 niewielkich placków:
  • 250g twarogu sernikowego
  • 2 jajka
  • 0,5 szklanki mleka
  • 5 łyżek cukru
  • 1 łyżka otrębów owsianych
  • 6 pełnych łyżek mąki pszennej
  • 2 łyżki oliwy
  • 0,5 płaskiej łyżeczki sody
  • 2 jabłka (lub więcej jeśli ktoś lubi)
  • olej do smażenia 
Twaróg, jajka, mleko, otręby, mąkę, sodę oraz oliwę dokładnie wymieszać. Masa powinna być troszkę bardziej gęsta niż ciasto naleśnikowe.
Dodać obrane,  pokrojone w cienkie plasterki jabłka. Całość wymieszać raz jeszcze.
Niewielkie placuszki smażyć na dobrze rozgrzanym oleju z obu stron (do zrumienienia). Po zdjęciu z patelni odsączyć nadmiar tłuszczu w papierowy ręcznik.
Podawać na ciepło lub na zimno. Posypane cukrem pudrem lub też niczym nie posypane :)
SMACZNEGO

autor zdjęcia: Katarzyna Król

sobota, 28 grudnia 2013

Mleczko kokosowe ze świeżego orzecha kokosowego.

Wybrałam się dziś na zakupy potrzebne do przygotowania pewnej potrawy,  której dodatkiem jest mleko kokosowe. Niestety w ogromnym supermarkecie mleka kokosowego nie było... były za to piękne orzechy kokosowe...
Kupiłam dwa i od razu po powrocie zabrałam się do przerabiania ich na mleko kokosowe. Efekty poniżej :)

autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na szklankę mleka kokosowego:
  • 1 dorodny kokos z wodą kokosową w środku
  • pół szklanki przegotowanej wody
Przygotowanie mleka kokosowe jest dziecinnie proste. Niestety samo "rozbrojenie" orzecha kokosowego łatwe nie jest :( Jednak z silnym mężczyzną w kuchni na pewno operacja zakończy się powodzeniem.
Świetną instrukcję jak otworzyć kokos znalazłam tu:Jak otworzyć kokos - instrukcja krok po kroku

Powiedzmy , że już udało Wam się dobrać do środka orzecha, odlaliście do miseczki wodę kokosową i wydłubaliście biały miąższ (należy pamiętać by po wydłubaniu miąższu usunąć przylegającą do niego białą skórkę - nie jest ona niesmaczna ale może brzydko zabarwić mleko kokosowe).
Teraz wystarczy wodę kokosową przelać do miseczki, dodać kawałki miąższu kokosowego oraz wodę. Wszystko zmiksować na  gładką masę. Następnie odcedzić i przelać przez sito o drobnych oczkach tak by pozostał Wam biały płyn wyglądający jak mleko :)
To jest właśnie owe mleczko kokosowe :) :)
Prawda, że łatwe??
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

niedziela, 20 października 2013

Jesienny deser gruszkowo-jabłkowy z dodatkiem prażonych w miodzie orzechów

Dzisiejsze prace w ogrodzie zainspirowały mnie do przygotowania jesiennego deseru.
Mamy w nim wszystko co jesienne: jabłka, gruszki, orzechy laskowe no i oczywiście wskazany w profilaktyce jesiennych przeziębień nasz rodzimy pyszny miodek. Deser wymyśliłam "na poczekaniu" ale mimo to wyszedł smaczny i taki słodki... mmmmm...
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na dwie porcje:
  • 2 jabłka
  • 2 gruszki
  • 2 łyżeczki miodu
  • 2 garście łuskanych orzechów laskowych
Jabłka i gruszki umyć, obrać, pokroić na mniejsze kawałki i zmiksować.
Mus wlać do pucharków.
Orzechy rozdrobnić nieco nożem a następnie wrzucić na rozgrzaną patelnię. Prażyć tak przez około minutę a następnie dodać miód. Na ogniu trzymać kolejne 2-3 minuty często mieszając.
Tak przygotowane orzechy wraz z resztą miodu z patelni umieścić na owocowym musie.
Podawać od razu, póki orzeszki są jeszcze ciepłe.

  SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

Kochani, co myślicie o połączeniu gruszek i jabłek z karmelizowanymi w miodzie prażonymi orzechami? Może znacie jakieś podobne jesienne przepisy? Jestem bardzo ciekawa :)

czwartek, 3 października 2013

Ekspresowe śliwkowo-czekoladowe ciasteczka z ciasta francuskiego

Śliwka i czekolada - toż to nieziemskie połączenie! Kto kiedykolwiek miał okazję spróbować, wie doskonale o czym mówię. Smak naszych rodzimych polskich śliwek węgierek w asyście czekolady naprawdę uzależnia.
Poniżej przepis na rewelacyjne ciasteczka, ekspresowe w przygotowaniu, niedrogie a zarazem obłędne w smaku. Idealne na niezobowiązujące przyjecie w gronie znajomych lub ciekawy pomysł na wyjście "z opresji" gdy odwiedzą nas nieoczekiwani goście.
autor zdjęcia: Katarzyna Król 
SKŁADNIKI

  • płat ciasta francuskiego
  • około 12 śliwek węgierek
  • czekolada mleczna lub masło czekoladowe
  • odrobina cynamonu
Nic bardziej banalnego:
Śliwki umyć, osuszyć, przepołowić.W miejsce po pestce umieścić cząstkę czekolady lub odrobinę masła czekoladowego. Całość posypać cynamonem.
Ciasto francuskie pokroić na małe kawałki i w dowolny sposób (pozostawiam to Waszej kreatywności) umieścić na nim przygotowane wcześniej śliwki.
Ciasteczka piec 10-15 minut w temperaturze około 170 stopni.
Podawać po wystudzeniu.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Kochani, gorąco zachęcam Was do wypróbowania tego jakże banalnego przepisu. Ciasteczka są naprawdę warte grzechu. U mnie w domu robią furorę i znikają zanim jeszcze dobrze wystygną :)

piątek, 13 września 2013

Mini tarty z owocami

Dopadło mnie przygnębienie :(
Czy to wina marnej, deszczowej pogody? Kiepskiego samopoczucia? Może trwającego remontu mieszkania? Czy też przemęczenia spowodowanego brakiem urlopu? Nie mam pojęcia, podejrzewam jednak , że wszystkiego po trochu.
Na rozweselenie przygotowałam kolorowe mini tarty z owocami i razu zrobiło mi się jakoś lepiej :) :) :)
Kurcze... kucharzenie to jednak mega pozytywna sprawa :) :) :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI 
na 4 tarty o średnicy 12cm:
  • szklanka mąki pszennej (ok.120g)
  • 60g masła
  • 50g cukru (ok 0,25 szklanki)
  • 1 żółtko
  • 0,6 l mleka
  • budyń waniliowy
  • pół szklanki galaretki cytrynowej (przygotowanej zgodnie z instrukcją z opakowania)
  •  ulubione owoce (u mnie brzoskwinie, borówki i maliny)

Miekkie masło, mąkę, cukier i żółtko zagnieść dokładnie w celu otrzymania masy konsystencji wyrobionej plasteliny, a następnie na 20 minut umieścić w zamrażarce.

Ugotować budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu i zostawić do delikatnego schłodzenia. Przygotować również galaretkę.

Ciasto podzielić na 4 części, rozwałkować z nich placuszki i wyłożyć nimi blaszki.
Piec w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut.
Po upieczeniu spód tarty wyjąć z foremek, w razie potrzeby nożykiem wyrównać brzegi i wystudzić.

Przygotowanie mini tarty:
Każdą "ciastową miseczkę" napełniamy budyniem (ok. 2 łyżki). Następnie na budyniu układamy ulubione owoce (poza świeżymi owocami kiwi, które to powodują, iż galaretka nie gęstnieje) na koniec całość polewając odrobiną galaretki.
Chłodzimy.

Mini tarty smakują najlepiej dzień po przygotowaniu, kiedy to ciasto nasiąknie delikatnie budyniem, owocami i galaretką :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Biorąc pod uwagę pogodę stwierdzić można, że to już ostatnie podrygi owoców sezonowych. W prawdzie mini tarty można przygotować również i z innych owoców (nie koniecznie tych letnich) ale to już nie to samo  - zatem do dzieła :)  :)