Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zupy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zupy. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 11 września 2018

Zupa szpinakowa (ze świeżego polskiego szpinaku)

Szpinak piękny, jędrny, zieloniutki...polski (a nie jakaś tam chińska podróba) - prosto "od baby" z bazarku :) W związku z tym, że ze szpinaku nie da się zrobić zupy szczawiowej (wbrew wszelkim pragnieniom i sztuczkom magicznym - nie da się i już!!!) przygotowałam wariację szpinakową. Dziecko zjadło, powiedziało, że dobre więc chyba nie jest źle :)

www.kasinkowe-gotowanie.blogspot.com
SKŁADNIKI:
na około 4 porcje + dokładki:
  • świeży szpinak ; 300g
  • marchewka;  3 małe
  • seler;  kawałek
  • ziemniaki ; 4 średnie
  • pietruszka; 1 spora
  • czosnek; 3 ząbki
  • masło; 1 łyżka
  • mocno skoncentrowany rosół 0,5l + 1lwody  lub 1,5l zwykłego rosołu lub bulionu
  • serek topiony gouda; 50g
  • śmietana 30%; 50g
  • ser pleśniowy lazur zielony; 50g
  • sól, pieprz; ostra papryka 
W garnku roztopić masło. Dodać rozgnieciony przez praskę czosnek. Zarumienić. Dodać umyty i posiekany lekko szpinak. całość chwilę przesmażyć.
Warzywa: marchew, pietruszkę, selera, ziemniaki  - pokroić w kostkę i dodać do szpinaku i zalać rosołem/bulionem. 
Gdy warzywa będą miękkie dodać serek topiony, ser pleśniowy i śmietanę. Doprawić i po chwili zdjąć z ognia.

Uwaga: ser pleśniowy jest słony, dlatego zupę ostatecznie doprawiamy po dodaniu tego składnika.
SMACZNEGO

www.kasinkowe-gotowanie.blogspot.com

www.kasinkowe-gotowanie.blogspot.com


niedziela, 19 października 2014

Krupnik - zwykły domowy, zupełnie nie staropolski.

Krupnik jest tradycyjną polską zupą. W książce kucharskiej zawierającej staropolskie przepisy znalazłam go w trzech odmiennych odsłonach, jednak zupełnie innych od mojej wariacji na temat tej zupy. Kiedyś z pewnością przepisy na krupnik staropolski przetestuję , ale dziś zapraszam na domowy, zmodernizowany na potrzeby rodzinnego obiadu i znany zapewne  każdemu: krupnik domowy.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na wielki garnek zupy:
  • 5 litrów wody
  • 5 szt. ziela angielskiego
  • płaska łyżeczka niemielonego czarnego pieprzu
  • 3 listki laurowe
  • 3 uda z kurczaka (nie "podudzia")
  • świeża natka
  • 4 marchweki
  • 2 pietruszki
  • 1 mały seler
  • 1 mały por
  • 5 ziemniaków
  • garstka suszonych grzybków (ok. 4 spore kapelusze)
  • duża cebula
  • 2 szklanki kaszy jęczmiennej
  • sól pieprz do smaku 
Wodę z pieprzem, listkami, zielem i mięsem wstawić na ogień (niech się powoli gotuje). Pół selera, 2 marchewki i 1 pietruszkę pokroić w plasterki i dodać do gotującego się wywaru. Następnie pół pęczka natki, przekrojony na pół por , obraną opaloną na ogniu całą cebulę, oraz rozmoczone wcześniej w gorącej wodzie i posiekane suszone grzyby (razem z wodą,w której się moczyły). Całość gotować do chwili gdy mięso będzie miękkie.  

Miękkie mięso wyjąć, ostudzić, oddzielić od kości i trochę rozdrobnić a potem ponownie umieścić w zupie.Wyjąć cebulę, natkę oraz pora. Pozostałe warzywa pokroić: marchewki, pietruszkę, pół selera w cienkie paseczki a ziemniaki w kostkę o dodać do gotującej się zupy razem z 2 szklankami kaszy jęczmiennej.

Zupę gotować do chwili gdy kasza będzie miękka. Doprawić solą i pieprzem (ja daję około 2 płaskich łyżek soli i łyżki pieprzu ale to najlepiej zrobić wedle własnego uznania). Podawać z zieleniną.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...


czwartek, 25 września 2014

Zupa krem z pieczonej papryki.

Dostałam kilka dni temu całą reklamówkę pięknych czerwonych papryk - prawie prosto z pola. Świetnie się złożyło, ponieważ już od dawna miałam chętkę na przetestowanie jakiegoś przepisu na paprykową zupę krem. Przeczytałam kilka różnych receptur i na ich podstawie stworzyłam takie oto czerwone cudeńko :)

Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
dla 4 osób:
  • 4 duże czerwone papryki
  • 2 duże pomidory
  • 1 papryczka peperoni
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • bazylia, oregano, pieprz, sól, ostra papryka
  • bułka kajzerka
  • pestki dyni
  • łyżka octu winnego (cytrynowego)
  • szklanka wywaru warzywnego (1,5 szklanki wody, marchewka, pietruszka, seler, por, natka, łyżka oliwy; warzywa posiekać; gotować w wodzie do miękkości; wyjąć warzywa;do wywaru dać oliwę)
Wszystkie warzywa umyć. Z papryk i pomidorów wyciąć środki. Umieścić w naczyniu żaroodpornym razem z obraną cebulą oraz ząbkami czosnku (czosnku nie obieramy). Wszystko posypać suszoną bazylią i oregano. Umieścić w piekarniku i piec około 30 minut w 200 stopniach (do miękkości i lekkiego przypalenia brzegów papryczek). Wyjąć z pieca i ostudzić (nie wylewać wody, która wypłynęła z warzyw).

Zimne warzywa obrać ze skórek i zmiksować na gładki krem razem z płynem, który wytrącił się podczas pieczenia oraz wywarem warzywnym. Zagotować. Doprawić solą, pieprzem i ostrą papryką wedle uznania na końcu dodając ocet. Zupkę podawać z grzankami oraz prażonymi pestkami dyni.

Grzanki: kajzerkę pokroić w kostkę i prażyć na suchej patelni razem z pestkami słonecznika - do zrumienienia.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

wtorek, 4 marca 2014

Bezmięsna zupa z pomidorów. Na bogato :)

Czemu "zupa z pomidorów" a nie po prostu "zupa pomidorowa"?
W naszym rodzimym , ogólnym mniemaniu zupa pomidorowa gotowana jest na bazie rosołu. Wystarczy dodać do niego nieco koncentratu pomidorowego i śmietany. Doprawić i gotowe :)
Moja zupa jest bezmięsna. Mocno pomidorowa i aromatyczna.

Dlaczego zupa "na bogato"?
Zupa jest gęsta. Zawiera sporo warzyw i na dobrą sprawę z powodzeniem może być konsumowana bez dodatku makaronu.

Forma podania zupy:
  • Polecam zupę bez dodatków. Jest smaczna, niskokaloryczna a mimo to sycąca.
  • Zupę można też zmiksować - będzie miała idealną formę kremu.
  • Łakomczuchom możemy podawać ją z domowym makaronem (link do przepisu:Domowy makaron jajeczny do rosołu lub zupy pomidorowej. ) oraz odrobiną śmietany.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
  • 2 puszki pokrojonych pomidorów lub świeże mięsiste pomidory
  • 1 litr dobrego przecieru pomidorowego
  • około 8 łyżek oliwy
  • 5 dużych ząbków czosnku
  • 1 duża czerwona cebula
  • 1 czerwona papryka
  • suszone zioła (po minimum jednej pełnej łyżce): bazylia, pietruszka
  • sól, pieprz, pieprz ziołowy, ostra papryka
  • opcjonalnie makaron i śmietana
W garnku rozgrzać oliwę. Dodać pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Zrumienić.
Dodać pokrojoną w plastry cebulę oraz paseczki papryki. Całość smażyć około 10-15 minut - często mieszając.
Gdy warzywa się zarumienią zalać je pomidorami oraz przecierem pomidorowym. Dodać suszone zioła i w tej formie gotować około 30 minut.
Zupa powinna w tym czasie zgęstnieć. Jeśli finalnie będzie zbyt gęsta a warzywa nadal nie będą wystarczająco miękkie możemy dolać wody (ilość zależna od potrzeb) i jeszcze pogotować.
Na koniec doprawić wedle uznania.

Zupa w tej wersji powinna być gęsta. Kawałki pomidorów jak i inne warzywa winny być wyczuwalne (no chyba, że przerobimy naszą zupę na krem)  :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

czwartek, 12 grudnia 2013

Barszcz ukraiński z kapustą i fasolą

Wszelkiego rodzaju zupy buraczkowe wręcz uwielbiam. Mimo ,że z poniższym barszczem ukraińskim (jego przygotowaniem) trochę się schodzi...naprawdę warto!!! 5 litrów zupy zniknęło zanim jeszcze dobrze przestygła... ledwo udało mi się zrobić zdjęcia :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI: 
na 5 litrów wody
  • dwa korpusy z kurczaka (możliwie najbardziej obczyszczone z mięsa)
  • 5 szt. ziela angielskiego
  • 4 listki laurowe
  • pół łyżeczki pieprzu ziarnistego
  • 1 szklanka fasoli (namoczyć noc wcześniej a następnie podgotować)
  • 3 dorodne suszone prawdziwki (zalać wrzątkiem i zostawić na noc)
  • 8 dużych buraków
  • 2 pomidory bez skóry
  • 3 marchewki
  • garść fasolki szparagowej
  • garść posiekanego selera
  • 6 ziemniaków
  • 2 pietruszki
  • czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • oliwa do smażenia
  • 0,6 kg kapusty
  • natka pietruszki
  • majeranek
  • 3 łyżki jogurtu 0%
  • koperek
  • ocet winny / sok z cytryny
  • cukier
  • sól
Ugotować wywar z drobiowych korpusów, ziela angielskiego, listków laurowych i  pieprzu ziarnistego.
Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy a następnie podsmażyć/poddusić na niej z dodatkiem łyżki cukru i soku z połowy cytryny, obrane i pokrojone w paseczki buraki (do miękkości).
Na innej patelni , również na oliwie podsmażyć posiekany czosnek i cebulę.

Do garnka z wywarem dodać warzywa: pokrojone w paseczki marchewki, pietruszkę, fasolkę szparagową, seler, poszatkowaną kapustę, rozdrobnione pomidory, posiekane podgrzybki, ziemniaki i podgotowaną wcześniej fasolkę. Gotować do miękkości.

Następnie do zupy dodać zawartość patelni z cebulką i czosnkiem oraz masę z buraczków.
Wszystko razem potrzymać na niewielkim ogniu jeszcze przez kilka minut.
Doprawić solą , pieprzem, natką, majerankiem, octem winnym lub sokiem z cytryny - wedle własnego uznania (ilu ludzi tyle smaków). Pod koniec złamać smak cukrem. Zabielić jogurtem i gotowe :)

Barszcz najlepiej smakuje po 2-3 dniach od przygotowania.
Niestety (albo stety) u mnie nie dotrwał i został od razu zjedzony :)
SMACZNEGO

autor zdjęcia: Katarzyna Król

środa, 16 października 2013

Diabelska, mocno ziołowa zupa pomidorowa na podrobach drobiowych.

Diabelska wyszła mi ta zupka, oj diabelska - taka jaką lubię, a w dodatku naprawdę mocno aromatyczna. Zupkę ugotowałam na kurzych serduszkach i skrzydełkach. Wyszło przyjemne z pożytecznym, przyjemne dla mnie, pożyteczne...no i w sumie też przyjemne dla mojej Rastusi, która wyłowione z zupy mięso zjadła ze smakiem :)
Uwaga: przedstawiony poniżej przepis dedykowany jest dla miłośników pikantnych dań!
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na 5-cio litrowy garnek:
  • 4 litry wody
  • 5 marchewek
  • 3 pietruszki
  • 0,5 kg serc drobiowych
  • 2 skrzydełka z kurczaka
  • 1 duża cebula
  • pęczek natki
  • kilka listków laurowych
  • pieprz ziarnisty (pół łyżeczki)
  • kilka sztuk ziela angielskiego
  • 3 łyżki suszonej bazylii
  • 3 łyżki suszonego oregano
  • por (kawałek 10 cm)
  • 100 gram śmietany 12% (pół małego opakowania)
  • świeża bazylia
  • 500g przecieru pomidorowego
  • 2 puszki krojonych pomidorów (2x400g)
  • koncentrat pomidorowy 90g
  • 3 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
  • 1 płaska łyżeczka mielonej papryki chili
  • 3,5 łyżeczki soli (ilość dostosować do własnych preferencji)
  • 1 czubata łyżka mąki do zagęszczenia zupy
Do garnka włożyć: skrzydełka, serca, obrane marchewki i pietruszki, pęczek natki, kawałek pora oraz opaloną wcześniej na gazie cebulę. Zalać wodą. Dodać listki laurowe, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, suszoną bazylię oraz oregano.Gotować na wolnym ogniu 2-3 godziny (podobnie jak w przypadku rosołu).

Z garnka wyjąć mięso oraz wszystkie warzywa (marchewki pokroić w kostkę oraz z powrotem wrzucić do zupy).Do zupy dodać również garść świeżej posiekanej bazylii, przecier pomidorowy, krojone pomidory (2 puszki), oraz koncentrat pomidorowy wymieszany wcześniej ze szklanką zimnej wody. Całość gotować do całkowitego rozgotowania kawałków pomidorów (powinno to trwać około 60 minut - ewentualnie można wspomóc się blenderem). Pod koniec zupę zabielić śmietaną , zagęścić mąką (śmietana + szklanka zimnej wody + łyżka mąki - wymieszać i wlać do zupy ciągle mieszając), oraz doprawić: łyżeczka mielonej papryki chili, pieprz (u mnie 3 łyżeczki) i sól wedle uznania (ja dałam 3,5 łyżeczki). Doprowadzić ostatni raz do wrzenia i zdjąć z ognia.

Podawać z ryżem lub makaronem link do przepisu na domowy makaron tu: Domowy makaron do rosołu lub zupy pomidorowej oraz sporą ilością świeżej natki i bazylii.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

wtorek, 23 lipca 2013

Brokułowa zupa krem z serem pleśniowym i grzankami

W miniony czwartek upichciłam brokułową zupkę krem. Dzień wolny od pracy sprawił ,że zapragnęłam trochę czasu spędzić w kuchni "przy garach".
Zupka wyszła smaczna... jak na mój gust nawet bardzo smaczna...
Zapraszam do wypróbowania przepisu :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI:
porcja wystarczająca dla 4 osób:
  • 1 dorodny świeży brokuł
  • 1 czerwona cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 3 szklanki wywaru warzywnego
  • 1 spora marchewka
  • 3 spore ziemniaki
  • 50 g sera pleśniowego niebieskiego (typu gorgonzola)
  • sól i pieprz wedle upodobań
  • 4 łyżki prażonych pestek słonecznika (ja samodzielnie uprażyłam na patelni razem z grzankami)
  • grzanki
Przygotowanie kremu sprawiło mi dużo radości i podziałało mocno energerycznie. Mam nadzieję, że Wasze odczucia po spróbowaniu własnoręcznie przygotowanej potrawy będą podobne :)

Masełko rozpuścić w garnku. Dodać posiekaną drobno cebulkę a następnie plasterki czosnku. Delikatnie zrumienić , następnie dodać różyczki brokuła. Po kilku minutach zalać bulionem i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem razem z kawałkami marchewki oraz pokrojonymi w kostkę ziemniakami.
Płynu/wywaru warzywnego powinno być tyle by ledwo przykrywał warzywa (na równi z warzywami lub ciut więcej).
Pod koniec gotowania ,gdy warzywa będą już miękkie dodać ser pleśniowy, doprawić do smaku solą i pieprzem i zdjąć z ognia.
Zupkę zmiksować na gładką masę.
Podawać z prażonymi pestkami słonecznika oraz grzaneczkami mmmmmm... niebo w gębie :)  :)  :) 
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

czwartek, 11 kwietnia 2013

Lekka wiosenna zupa jarzynowa

WIOSNA WIOSNA WIOSNA!!! Doczekaliśmy się :) Śnieg topnieje - właściwie to już prawie nie ma po nim śladu, ptaki pięknie śpiewają i jest tak milusio ciepło - wiosna wiosna... a z wiosną lekka, smaczna i aromatyczna zupka jarzynowa.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI:
  • 3 l wody
  • 3 skrzydełka drobiowe (lub porcje rosołowe)
  • 3 listki laurowe
  • 5 kulek ziela angielskiego
  • 7 kulek pieprzu czarnego
  • 1/4 selera
  • 3 średnie marchewki
  • 5 niewielkich ziemniaków
  • 250g mrożonej fasolki szparagowej (zielonej)
  • 300g kalafiora (u mnie też mrożony)
  • por (ok 3cm)
  • 1 łyżka ryżu
  • 2 łyżki koperku
  • 1 płaska łyżka ziół prowansalskich
  • sól
  • śmietana 12% (pół małego pojemniczka - ok 100g)
  • 2 łyżki mąki (płaskie)
Co tu dużo mówić...wszyscy wiecie jak się gotuje zupę, ale na wszelki wypadek receptura w mega giga wielkim skrócie i uproszczeniu :)

Woda + listki laurowe +ziele angielskie + kulki pieprzu + skrzydełka - zagotować.
Dodać pokrojone: seler i  marchewkę, a po kilku minutach fasolkę i kalafiora, następnie ziemniaki, pora.
Na końcu dorzucić ziemniaki (pokrojone w kostkę), ryż , koperek i zioła prowansalskie.
Całość gotować do chwili gdy warzywa będą miękkie. Wtedy zupkę należy zabielić śmietaną wymieszaną z mąką i odrobiną wody i doprawić do smaku. Gotować jeszcze chwilę i... gotowe.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Zupka jest raczej lekka - idealna dla osób będących na diecie. Aby ją jednak jeszcze troszkę "odchudzić" można zrezygnować z mięsa lub zamienić śmietanę na lekki jogurt naturalny.

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Zielona zupa kalafiorowo-brokułowa.

Zastanawiałam się jak zatytułować moją zupę. Postawiłam jednak na klasyczną zupę kalafiorowo-brokułową. Zupa nie jest jakoś specjalnie hmmm... wykwintna  zatem i nazwa musi być zwyczajna :)
Zupka zdrowa i lekka  - właśnie bez wyrzutów sumienia zjadłam miseczkę na bardzo późną kolacje.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
(na 3l wody):
  • 1 duża pietruszka (naprawdę ogromniasta)
  • 3 duże marchweki
  • 3 liście laurowe
  • 5 ziaren pieprzu i ziela angielskiego
  • brokuł
  • pół kalafiora (ja miałam mrożonego i takiego użyłam)
  • 4 spore ziemniaki
  • mała śmietana 10%
  • pęczek kopru
  • sól i pieprz do smaku
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy pieprz,ziele angielskie i liść laurowy. Stawiamy na ogień.
Pietruszkę i marchew kroimy w cienkie paseczki i dodajemy do wody. Chwilkę gotujemy i dodajemy kalafiora i brokuła. Po około 10-15 minutach wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki.
Zupę gotujemy do chwili gdy wszystkie składniki będą miękkie.
Na koniec wrzucamy posiekany koper i całość zabielamy śmietaną. Na ogniu trzymamy jeszcze kilka minut, doprawiamy i gotowe :P

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

niedziela, 14 października 2012

Klasyczna zupa grzybowa.

"Z tych grzybów to byś lepiej grzybową zrobiła - a nie jakieś tam makarony..."
Drogi mężu na Twoje życzenie dziś grzybowa:
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
(na ogromniasty garnek):
  • ok 700g świeżych grzybów (ja miałam podgrzybki i kilka pomarańczówek)
  • 2 marchewki
  • 1 spora pietruszka
  • 3 łyżki masła
  • 4 duże ziemniaki
  • 2 małe cebulki
  • 4 łyżki oleju
  • pół małej śmietany 12% do zup i sosów (ok 100ml)
  • 1 płaska łyżka mąki
  • natka i koperek (suszone lub świeże)
  • sól i pieprz
  • i oczywiście woda :)

W garnku z wodą (z dodatkiem 3 łyżek masła) gotujemy pokrojoną w paseczki marchewkę i pietruszkę.
W między czasie kroimy grzyby oraz cebulę w plasterki i smażymy na oleju do czasu przyrumienienia oraz utraty objętości. Gdy masa grzybowa jest już w miarę sucha (gdy woda z grzybów odparuje) całość przekładamy do gotującego się wywaru warzywnego.
Kroimy ziemniaki w kostkę i dodajemy do naszej zupy. Całość gotujemy na wolnym ogniu ok 30 min (do czasu gdy ziemniaki zrobią sią miękkie).
Pod koniec zupę zabielamy zahartowaną śmietaną a następnie zagęszczamy odrobiną mąki (jak to zrobić: do szklanki wlać trochę zimnej wody, do tego dosypać mąkę i dobrze wymieszać - całość przelać do zupy ciągle mieszając aby nie zrobiły się gródki).
Nasze danie doprawiamy solą i pieprzem oraz dajemy 2 łyżeczki natki oraz 1 łyżeczkę koperku.
Po chwili zdejmujemy z ognia  i ... gotowe :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Wszelkie wypowiedzi dotyczące tego przepisu proszę zostawiać w komentarzach :)