Pokazywanie postów oznaczonych etykietą śniadania. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą śniadania. Pokaż wszystkie posty

piątek, 2 maja 2014

Jabłka w cieście cynamonowym.

Nie pamiętam kiedy ostatnim razem robiłam tego typu przekąskę. Jabłka + cynamon=PYCHA!
Kasinkowe gotowanie...

SKŁADNIKI
na około 12 jabłkowych placków:
  • 3 jabłka
  • 1 jajko
  • 3 łyżki cukru
  • 0,5 szklanki mleka
  • płaska łyżeczka cynamonu
  • szczypta sody
  • 7 czubatych łyżek mąki 
  • olej do smażenia
Z podanych składników wychodzi dość gęste lejące ciasto.
Jajko roztrzepać z cukrem i mlekiem. Dodać cynamon, sodę i mąkę. Dobrze wymieszać aby nie pozostawić grudek. 
Jabłka wydrążyć, obrać i pokroić w grube plastry. Każdy plasterek obtoczyć/umoczyć w cieście a następnie smażyć z obu stron. Odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Podawać z cukrem pudrem.
SMACZNEGO 
Kasinkowe gotowanie...
Kasinkowe gotowanie...



środa, 26 marca 2014

Zwykła wiosenna kanapka.

Czego to człowiek nie wymyśli aby nie robić tego co ma do zrobienia. Po co pisać pracę dyplomową skoro można zająć się robieniem zdjęć kanapce :) :)  Kanapka dedykowana Ewelinie , która aktualnie pisze (lub co bardziej prawdopodobne: udaje, że pisze... zbiera się do pisania...rozmyśla o pisaniu...itp) swoją  magisterkę .
autor zdjęcia: Katarzyna Król
 SKŁADNIKI:
  • chleb żytni razowy
  • masło
  • roszponka
  • kiełki rzodkiewki
  • ser żółty
  • pomidor
Kanapkę robimy i zjadamy - oto cała filozofia :)

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Na koniec jeszcze pozdrowienia od kota, który przez wyjazd w  delegację swojego ukochanego "pańcia" cierpi najbardziej :) :) Biduś...
 

niedziela, 12 stycznia 2014

Śniadaniowe placki z jabłkami.

Po ostatnim wypieku sernika zostało mi 250g twarogu. Szkoda zmarnować... myślałam i wymyśliłam... śniadaniowe placuszki z jabłkami :)
Nie pamiętam już kiedy ostatnio jadłam takie domowe racuchy, a przecież są taką pyszną odmianą dla codziennych kanapek :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na około 20 niewielkich placków:
  • 250g twarogu sernikowego
  • 2 jajka
  • 0,5 szklanki mleka
  • 5 łyżek cukru
  • 1 łyżka otrębów owsianych
  • 6 pełnych łyżek mąki pszennej
  • 2 łyżki oliwy
  • 0,5 płaskiej łyżeczki sody
  • 2 jabłka (lub więcej jeśli ktoś lubi)
  • olej do smażenia 
Twaróg, jajka, mleko, otręby, mąkę, sodę oraz oliwę dokładnie wymieszać. Masa powinna być troszkę bardziej gęsta niż ciasto naleśnikowe.
Dodać obrane,  pokrojone w cienkie plasterki jabłka. Całość wymieszać raz jeszcze.
Niewielkie placuszki smażyć na dobrze rozgrzanym oleju z obu stron (do zrumienienia). Po zdjęciu z patelni odsączyć nadmiar tłuszczu w papierowy ręcznik.
Podawać na ciepło lub na zimno. Posypane cukrem pudrem lub też niczym nie posypane :)
SMACZNEGO

autor zdjęcia: Katarzyna Król

wtorek, 29 stycznia 2013

Pasta jajeczno-serowa na kanapki

Naszła mnie ochota na kolację inną niż zazwyczaj. Jajko – na to na pewno miałam smaka, a do jajka żółty serek… i koniecznie majonez… mmmmm….  niezła koncepcja!
Z koncepcji wyszła pasta jajeczno-serowa.  Bardzo smaczna tym bardziej , że zjedzona z chlebkiem razowym własnego wypieku Mój pierwszy razowy żytni chleb na zakwasie
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI

dla 2 (max 3) osób:

  • 3 jajka
  • 50 g żółtego sera (u mnie Gouda)
  • ½ małej czerwonej cebulki
  • 4-5 czarnych oliwek
  • 2 łyżki groszku z puszki
  • 4 pełne łyżki majonezu
  • sól i pieprz (wedle uznania)

Jajka gotujemy na twardo i drobno siekamy. Następnie dodajemy do nich grubo tarty ser oraz drobno pokrojoną w kostkę cebulkę oraz oliwki. Groszek dodajemy w całości.  Wszystkie składniki mieszamy i łączymy z majonezem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. 

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

Jak widzicie pasta jest ekspresowa w przygotowaniu a w dodatku bardzo smaczna. Chętnie (resztę, która mi została) zjem jutro na śniadanie :)  Zachęcam do wypróbowania tego przepisu.
Przepis na chleb ze zdjęcia znajdziecie tu: Mój pierwszy razowy żytni chleb na zakwasie (tym razem jednak wzbogaciłam go o 100g pestek słonecznika) 


czwartek, 24 stycznia 2013

Omlet na słodko

To był męczący dzień...tydzień...a nawet miesiąc :( "Po co mi te studia" - zastanawiam się czasem!  Czy naprawdę aż tak istotne jest to cholerne MGR przed nazwiskiem??! Potrzebuję urlopu: od pracy , szkoły i ludzi...eh...może niebawem uda mi się zorganizować kilka dni wolnego, a tym czasem na poprawienie nastroju pyszniutki, mięciutki, słodziutki omlecik z wiśniowym dżemikiem :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
(płytka patelnia naleśnikowa o średnicy ok 18cm)
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 4 łyżki oleju (2 do ciasta +2 do smażenia)
  • 150g maki tortowej
  • 2 płaskie łyżki cukru
  • pełna łyżeczka proszku do pieczenia
  • dobrej jakości dżem owocowy
Omlet jest potrawą bardzo szybką w przygotowaniu. W sumie nie powinno to zająć więcej niż 30 minut no, chyba że mamy fazę na bycie powolniakiem :)

W misce mieszamy żółtka, mleko, makę, cukier, proszek do pieczenia i 2 łyżki oleju. Ciasto na tym etapie powinno być nieco bardziej gęste niż naleśnikowe.
Z białek ubijamy na sztywno pianę i dodajemy do ciasta. Mieszamy delikatnie płynnymi ruchami.

Masę wylewamy na rozgrzaną patelnię z odrobiną (2 łyżki) oleju, następnie zmniejszamy płomień do minimum (najmniejszy palnik i do tego minimalny płomień) i pozostawiamy na około 15-20 minut. W tym czasie ciasto wyrośnie oraz ściśnie się.
Omlet należy odwrócić na drugą stronę gdy zobaczymy, że ma już zwartą konsystencję. Podpiekamy jeszcze chwilę do zarumienienia.
Zdejmujemy z patelni i jeszcze ciepły podajemy... najlepiej w towarzystwie dżemu wiśniowego z całymi owocami :)

SMACZNEGO

autor zdjęcia: Katarzyna Król

Smakowało Wam? Mi owszem... I po zjedzeniu sporego kawałka humorek mam "lepsiejszy" :)

piątek, 11 stycznia 2013

Parówki z serem w cieście francuskim

Parówki, ser i ciasto francuskie to smaczna kompozycja. Z tych składników można przygotować smaczne śniadanie. Formę ponacinanego krążka ściągnęłam od jednej z blogowiczek niestety adresu bloga nie pamiętam :(

autor zdjęcia: Katarzyna Król

SKŁADNIKI:
na 5 porcji
  • płat ciasta francuskiego
  • 5 parówek
  • 5 plastrów sera żółtego
  • 1 jajko
Ciasto kroimy na pięć równych części.
Każdą parówkę owijamy plasterkiem żółtego sera a następnie owijamy dokładnie kawałkiem francuskiego ciasta.
Na całej długości parówki robimy nacięcia na 3/4 głębokości (należy uważać by nie przeciąć do końca parówki), zawijamy w krążek i spinamy wykałaczką.
Całość smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy 25-30 minut w temperaturze 200 stopni.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król


niedziela, 6 stycznia 2013

Jajka "po polsku" faszerowane w skorupkach.

Jajka faszerowane w skorupkach znam z dzieciństwa. Mama często przygotowywała taką przystawkę na specjalne okazję. Dobrze pamiętam ich smak... dlatego też dziś postanowiłam przepis reaktywować, mam nadzieję, że znajdzie zwolenników.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
porcja 12 szt:
  • 6 jajek
  • 2 duże pieczarki
  • pęczek (mały) natki
  • pęczek (mały) szczypiorku
  • 4 łyżki mleka
  • pieprz i sól do smaku
  • pół szklanki bułki tartej
  • tłuszcz do smażenia
Jajka najlepiej ugotować wcześniej tak by zdążyły całkowicie wystygnąć.

Pieczarki myjemy, obieramy, rozdrabniamy na tarce (ja używam tarki takiej jak do ogórków na ogórkową) i smażymy na patelni bez tłuszczu do chwili gdy wyparuje z nich woda (zmniejszą znacznie swoją objętość ) - potrwa to zapewne ok 10 minut :)
Pieczarki przekładamy do miski, dodajemy bardzo bardzo drobno posiekaną zieleninę (szczypiorek i natkę) oraz mleko. Składniki mieszamy i zostawiamy.

Teraz najtrudniejszy punkt programu: krojenie ugotowanych jajek.
Robię to tak:
Z dłoni robię "miseczkę"  i układam na nią złożony kilka razy ręcznik papierowy. Na ręcznik kładę jajko. Następnie ostrym ,płaskim nożem bardzo energicznym ruchem dociskam jajko (podobna zasada jak w maszynce do krojenia jajek w plasterki) - czynność tą trzeba wykonać bardzo szybko i zdecydowanie - wtedy naprawdę uda się to zrobić :) :) :)

Ze skorupek za pomocą małej łyżeczki należy wydrążyć środek (odrobina białka może zostać w skorupce dzięki temu ją wzmocni), posiekać i dodać do masy pieczarkowo-zieleninowej.
Masę po wymieszaniu składników doprawiamy solą i pieprzem.

Teraz nie pozostaje nam nic innego niż nafaszerować puste skorupki przygotowanym nadzieniem :)

Na płaski talerzyk wysypujemy bułkę tartą i obtaczamy w niej faszerowane jajka (tylko ze strony nadzienia)

Jajka smażymy do zarumienienia na małym ogniu (oczywiście ułożone na patelni farszem do dołu) - u mnie było to około 10 minut.
Wyjmujemy na papierowy ręczniczek, wycieramy skorupkę z nadmiaru tłuszczu i GOTOWE :)

Jajka można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król



piątek, 2 listopada 2012

Bułeczki drożdżowe z nadzieniem (musem jabłkowym własnej produkcji)

Wolny piątek...mężo w pracy, mam więc trochę wolnego czasu, który oczywiście poświęcam na przyjemności :) Oto moje świeże, pachnące i jeszcze ciepłe bułeczki drożdżowe wypełnione musem jabłkowym własnej produkcji.

Link do przepisu na mus jabłkowy:  http://kasinkowe-gotowanie.blogspot.com/2012/10/mus-dzem-jabkowy-do-szarlotki-i-deserow.html
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
(około 40 bułeczek):
  • 10 dag świeżych drożdży (cała kosteczka)
  • 4 pełne łyżki cukru
  • 2 szklanki ciepłego mleka (400ml)
  • 1 kg mąki pszennej
  • 4 jajka + 1jajko do wysmarowania bułeczek
  • 1 kostka masła lub margaryny
  •  cukier puder
  • słoiczek musu jabłkowego lub innego
W pierwszej kolejności robimy zaczyn drożdżowy: drożdże, cukier, 1 szklankę ciepłego mleka i 10 łyżek mąki mieszamy dokładnie i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (zaczyn przed wyrośnięciem powinien mieć konsystencję ciasta na naleśniki).

W czasie gdy zaczyn rośnie roztapiamy w rondelku kostkę masła/margaryny.

Mąkę przesiewamy przez sito, dodajemy szklankę ciepłego mleka, jajka , roztopione masło oraz wsześniej przygotowany zaczyn drożdżowy.
Z tych składników wyrabiamy ciasto (gęstość powinna być taka by można było lepić z niego bułeczki, gdy jest zbyt gęste dolewamy troszkę mleka, gdy zbyt rzadkie- dodajemy mąki).
Wyrobione ciasto dzielimy na ok 40 części i z każdej formujemy kuleczkę.
Kuleczkę rozgniatamy na "placuszka" kładziemy na niego łyżkę musu jabłkowego i zaklejamy rogi tak by powstała bułeczka.
Bułeczki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce (w sporych odstępach) i zostawiamy na 20 min do wyrośnięcia.

Bułeczki smarujemy roztrzepanym jajkiem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na ok 40 minut.

Podajemy posypane dużą ilością cukru pudru (bez cukru pudru będą mało słodkie).

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Polecam wypróbowanie przepisu i podzielenie się swoją opinią. 

sobota, 27 października 2012

Placuszki z białego sera z wanilią i imbirem

Od kilku dni kostka białego serka zalegała mi w lodówce. Nikt nie miał na nią "chętki"...ale taki biały serek przerobiony na placuszki z laską wanilii i imbirem to już zupełnie inna sprawa :)  :)
autor zdjęcia : Katarzyna Król
SKŁADNIKI
(porcja dla 3-4 osób):
  • 300g sera białego chudego
  • 7 łyżek jogurtu naturalnego 
  • 2 jajka
  • 2 cukry wanilinowe (razem ok 60g)
  • 2 łyżki cukru
  • 1 szklanka mąki
  • 3 łyżki oleju + olej do smażenia
  • 1/2 szklanki mleka (100ml)
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • świeży imbir (kawałeczek 1cm x 1cm)
  • 1/4 laski wanilii (a właściwie te małe czarne nasionka które są w środku strączka)
Przygotowanie jest mega łatwe. Ja wszystkie składniki zmieszałam po prostu w mikserze:
ser + jogurt + jajka + cukier waniliowy + cukier + mąka + olej + mleko + proszek do pieczenia + rozdrobniony imbir + nasionka wanilii.
Masa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Tak aby można było placuszki nakładać zwykła łyżką. Gdy masa jest zbyt gęsta dolewamy mleka, jak zbyt rzadka dodajemy mąki.

1 placuszek = 1 łyżka masy :)
Placki smażymy z obu stron (na niewielkiej ilości oleju). Wykładamy na papierowe ręczniki aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Podajemy z cukrem pudrem.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
 Serdecznie zapraszam do komentowania. Jak Wam smakują takie placuszki? Może macie jakieś sugestie co do przepisu?

niedziela, 7 października 2012

Zapiekanka z jajecznicy na kajzerce.

"Przy niedzieli" na śniadanie obowiązkowo jajecznica. Dziś podana w formie zapiekanki  - tak dla odmiany :)
Niby to samo a jednak inaczej.

autor zdjęcia: Katarzyna Król



 SKŁADNIKI:
(powinny wystarczyć na 6 zapiekanek)
  • 3 kajzerki
  • 1 papryka czerwona
  • 1 mała cebulka
  • 2 łyżki oleju
  • 100g chudej wędliny
  • 6 jajek
  • masło (do posmarowania 6 kanapek)
  • 12 plasterków (półplasterków) sera żółtego
  • 50 g fety
  • pieprz
Paprykę kroimy od środka tak aby powstały "krążki" (potrzeba nam 6 szt) i podsmażamy lekko z obu stron.Tak przygotowane paprykowe krążki będą nam potrzebne w dalszej części przygotowań.

Robimy jajecznicę: posiekaną cebulkę i resztę papryki smażymy , dodajemy pokrojoną w kostkę wędlinę a po kilku minutach wbijamy jajka i mieszamy do czasu stężenia. Przyprawiamy tylko pieprzem (nie używamy soli, ponieważ sól w połączeniu z fetą  sprawi że potrawa będzie mocno przesolona). Gotową jajecznicę zdejmujemy z ognia.

Kajzerki kroimy na pół, smarujemy masłem i układamy na nie po "półplasterku" żółtego sera. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni aby bułki delikatnie się podpiekły - w tak wysokiej temperaturze bułki podpiekają się momentalnie dlatego trzeba cały czas kontrolować aby się nie spaliły lub zbytnio nie wyschły czas podpiekania max 1 minuta).

Na tak przygotowane, podpieczone bułki kładziemy paprykowe krążki, w nie nakładamy jajecznicę, następnie po kawałku fety. Na sam wierzch dajemy po "półplasterku" zółtego sera.
Pieczemy do chwili gdy ser zacznie się roztapiać.

Zjadamy ciepłe wyjęte prosto z piekarnika...prawda że smaczne ?! :)

autor zdjęcia: Katarzyna Król