Pokazywanie postów oznaczonych etykietą makarony. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą makarony. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 26 maja 2015

Bogate w żelazo danie wegetariańskie (na niedokrwistość / anemię)

Wszystkie mądre publikacje jednoznacznie za najlepsze źródło przyswajalnego żelaza wskazują czerwone mięso i podroby. Co jednak jeśli nie mamy ochoty na danie mięsne a mimo to musimy uzupełnić niedobory żelaza??
Oto moja propozycja. Danie bezmięsne, w skład którego wchodzą aż cztery produkty bogate w ten drogocenny pierwiastek: szpinak, natka, pestki dyni oraz żółtko.
Potrawa jest smaczna , zdrowa i bardzo szybko się ją przygotowuje :) Polecam wszystkim przyszłym mamom!!!

Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na dwie porcje:
  • pół torebki makaronu typu nitki z pszenicy durum
  • 2 łyżki masła
  • 1/3 opakowania mrożonego, rozdrobnionego szpinaku
  • pół dużego pęczka natki 
  • 2 małe ząbki czosnku
  • garść pestek dyni
  • 2 jajka
  • sól i pieprz do smaku
Przed przygotowaniem tego dania należy ugotować, odcedzić i ostudzić makaron:)

Makaron podsmażyć na masełku do delikatnego zrumienienia. Dodać zamrożony szpinak i trzymać na ogniu do całkowitego rozmrożenia. Kolejno dodać posiekany w plasterki czosnek oraz pestki dyni. Całość ciągle mieszać i po około 2 minutach uzupełnić natką i jajkami. Mieszać do czasu ścięcia jajek. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać póki ciepłe!
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

niedziela, 4 stycznia 2015

Pełnoziarnisty makaron z kurczakiem i warzywami. Porcja = 423 kcal

Dziś do zaproponowania mam pełnowartościowy posiłek, który idealnie nadaje się do zabrania ze sobą do pracy. Propozycja dla osób mających zdrowe nawyki żywieniowe lub zwyczajnie będących na diecie odchudzającej. Jedna porcja to około 423 kcal.

Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
na 2 porcje:
  • 2 szklanki makaronu pełnoziarnistego
  • 120g piersi z kurczaka
  • 1 mała czerwona papryka
  • 0,5 średniej cebuli
  • 1 mała cukinia
  • 2-3 łyżki oliwy
  • pieprz ziołowy
  • ostra papryka lub inne przyprawy wedle uznania
Mięso pokroić w drobną kostkę i wrzucić na rozgrzaną oliwę, Posiekać warzywa i dodać do kurczaka. Całość dusić około 7-10 minut a następnie doprawić do smaku.
Podawać z makaronem pełnoziarnistym.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

wtorek, 16 grudnia 2014

Chiński ryżowy makaron Tao Tao z brokułem, cukinią i pestkami dyni.

W ostatnim czasie było naprawdę ciężko. Cały wolny czas zajmowały mi studia. Ostatnie poprawki do pracy dyplomowej, nauka, masa formalności i wreszcie upragniona obrona! 
Teraz pora na odpoczynek i powrót do tego co tygryski lubią najbardziej :)
Moja  propozycja na dziś: pysznie , zdrowo, ekspresowo! 
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
3 porcje obiadowe:
  • 1 opakowanie (100g) chińskiego ryżowego makaronu Tao Tao
  • pół świeżego brokuła
  • 1 średnia cukinia
  • garść łuskanych pestek z dyni
  • oliwa do podsmażenia
  • przyprawa chińska "5 smaków"
  • pieprz ziołowy
  • ząbek czosnku
  • sól
Makaron ugotować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu a następnie odcedzić.
Warzywa umyć. Brokuła podzielić na różyczki a cukinię pokroić w paseczki.

Na głęboką patelnię wlać wodę (do połowy), zagotować, wrzucić przygotowane wcześniej warzywa. Warzywa pogotować 2-3 minuty a następnie odcedzić.

Na patelnię wlać odrobinę oliwy. Wrzucić podgotowane wcześniej warzywa, zmiażdżony czosnek oraz przyprawy. Po kilku minutach dodać pestki dyni. Podsmażyć jeszcze chwilkę i zdjąć z ognia.

Do tak przygotowanej, jeszcze gorącej bazy warzywnej dodać ugotowany wcześniej ryż. Całość posolić do smaku i od razu podawać :)
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...
Kasinkowe gotowanie...
I jeszcze chwilka "prywaty":)
Nie wytrzymałabym gdybym się nie pochwaliła :)


czwartek, 11 września 2014

Makaron z cukinią, pomidorami i inymi warzywami - na oliwie

Makarony, makarony, makarony! Uwielbiam je w każdej postaci. Już wiele razy przekonałam się, iż w najprostszych postaciach smakują najlepiej. Dziś z powodu pourlopowej pustki w lodówce danie "śmieciuchowe" z tego co miałam pod ręką. Wyszło pyszne :) :)
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
dla 2 osób:
  • pół opakowania makaronu spagetti
  • oliwa z oliwek (najlepiej ziołowa)
  • ząbek czosnku
  • pół czerwonej cebuli
  • mała żółta cukinia
  • kawałek czerwonej papryki
  • kilka pomidorów koktajlowych
  • 3-4 kawałki suszonych pomidorów
  • odrobina wody (ćwierć szklanki)
  • świeża natka
  • pieprz i sól do smaku
Makaron gotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W tym czasie w rondelku rozgrzać oliwę i zeszklić na niej posiekany czosnek oraz cebulkę. Następnie dodać plastry cukinii i kawałki czerwonej papryki. Wszystko lekko podsmażyć pod koniec dodając suszone pomidory. Do tak przygotowanych warzyw wlać wodę oraz dodać ugotowany i odcedzony makaron. Wymieszać dokładnie, doprawić do smaku i zdjąć z ognia.
Podawać z dużą ilością świeżej natki.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

piątek, 22 sierpnia 2014

Sałatka śniadaniowa z makaronem.

Zamiast pieczywa - pełnoziarnisty makaron. Wędlina, ser i dużo świeżych warzyw - wszystko to co zazwyczaj ląduje na kanapce. Ciekawa propozycja na śniadanie do pracy.
Kasinkowe gotowanie...
SKŁADNIKI
  • pół szklanki pełnoziarnistego makaronu
  • kilka pomidorów koktajlowych  (u mnie różne rodzaje)
  • 3 zielone ogórki gruntowe
  • kawałek czerwonej cebuli
  • kawałek żółtego sera
  • kawałek szynki
  • odrobina świeżego koperku i natki pietruszki
  • 2 łyżki majonezu
  • sól i pieprz
Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie. Wystudzić. Wymieszać z resztą posiekanych składników. Doprawić majonezem, pieprzem i solą.
SMACZNEGO
Kasinkowe gotowanie...

Kasinkowe gotowanie...

czwartek, 17 kwietnia 2014

Makaron z pesto bazyliowym i parmezanem

Makaron z pesto z bazylii to świetne danie idealne do przygotowania "na szybko". Makaron z pesto posypany dużą ilością sera smakuje naprawdę wyśmienicie:)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI (porcja obiadowa dla 1 osoby)
Ugotować makaron. Ciepły jeszcze makaron wymieszać z przygotowanym wcześniej pesto z bazylii przepis na pesto z bazylii (ilość wedle uznania, ja proponuję użyć sporej ilości). Przełożyć na talerz na koniec posypując tartym parmezanem.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

środa, 5 lutego 2014

Zapiekanka makaronowa z kurczakiem, brokułem i całą masą żółtego sera.

Zapiekankę zrobiłam wczoraj wieczorem. Założenie było proste: przygotować obiad na minimum 3 dni (najbliższe trzy dni urlopu planuję spędzić w domu ucząc się do sobotniego egzaminu  ... o zgrozo) a taka zapiekanka świetnie się nadaje do tego celu. Wystarczy podgrzać i... obiad z głowy.

UWAGA: zapiekanka bezpośrednio po przygotowaniu rozpada się na talerzu. Jeśli zależy nam na zwartej konsystencji (pozwalającej kroić zapiekankę na równe kawałki) należy zrobić ją dzień wcześniej i potrzymać w lodówce :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
obiad na 3 dni dla dwóch osób:
  • torebka makaronu 500g
  • 1 brokuł
  • 3 piersi z kurczaka (ok 800g)
  • 5 łyżek oliwy ziołowej (najlepiej zalewy z suszonych pomidorów)
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 1 czerwona papryka
  • 1 pełna łyżeczka pieprzu ziołowego
  • pół łyżeczki ostrej papryki chili
  • pół łyżeczki kurkumy
  • sól (ilość wedle uznania)
  • 10 suszonych pomidorów
  • 200g żółtego sera (u mnie Gouda)
  • 50g sera pleśniowego ( u mnie Lazur Srebrzysty)
  • 1 duża (400ml) śmietana 30%
  • 1 pomidor
  • 1 kula sera mozzarella w zalewie
Po pierwsze: makaron ugotować al dente (aby został jeszcze lekko niedogotowany), odlać, zlać zimną wodą i zostawić do wystygnięcia.

Po drugie: brokuł rozdzielić na małe różyczki, podgotować około 5 minut i odlać - zostawić do wystygnięcia.

Po kolejne: przygotować mięso :)
Na patelni rozgrzać oliwę, wkroić do niej plastry czosnku i zrumienić. Dodać posiekaną w kosteczkę paprykę a następnie po kilku minutach przyprawy: ostrą paprykę, pieprz ziołowy i kurkumę.
Do tak przygotowanej aromatycznej bazy dodać pokrojonego w kosteczkę kurczaka. Całość chwilę podsmażyć , posolić i po kolejnych kilku minutach zdjąć z ognia - odrobinę przestudzić.

Do wysokiego naczynia przekładamy wszystkie składniki: makaron, brokuł oraz kurczaka. Całość dokładnie łączymy z startym na tarce żółtym serem oraz pokrojonymi suszonymi pomidorami. Przekładamy do naczynia żaroodpornego i zalewamy śmietaną wymieszaną  z pokruszonym serem pleśniowym.
Zapiekankę pieczemy w temperaturze ok 200 stopni przez około 30 minut - koniecznie pod przykryciem, inaczej wyschnie!
Po tym czasie układamy na wierzch mozzarellę i pomidory - podpiekamy już bez przykrycia kolejne 10 minut.

Zapiekankę podajemy natychmiast po wyjęciu z pieca - jest wtedy najsmaczniejsza.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

sobota, 21 września 2013

Makaron z kurkami i kurczakiem w sosie śmietanowym...kooo...kooo.kooo...

Sezon grzybowy w pełni. Wprawdzie kurki już się kończą, ale przy odrobinie szczęścia można jeszcze ich troszkę zebrać i przyrządzić z ich udziałem pyszne danie.
Jak sama nazwa dania wskazuje "makaron z sosem" a nie "sos z makaronem" świadczy, iż grzybki głównym składnikiem nie są i wystarczy ich naprawdę garstka.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na obiad dla 4 osób:
  • szklanka kurek (ok 200g)
  • podwójna pierś z kurczaka
  • czerwona cebula
  • 3 łyżki masła
  • duża śmietana 12% (400ml)
  • sól, pieprz
  • makaron kokardki (jedno opakowanie)
Kurki oczyścić, umyć, sparzyć wrzątkiem i w razie potrzeby przekroić na pół.
Na patelni rozgrzać masło, dodać kurki i smażyć ok 20 minut. Następnie dodać posiekaną cebulkę i pokrojonego w małą kostkę kurczaka.
Dusić/smażyć wszystko razem do czasu gdy mięso przestanie być surowe.
Patelnię zestawić z ognia, wlać śmietanę i znowu wstawić na gaz. Dusić na dużym płomieniu do zredukowania śmietany (czyli: śmietany powinno zrobić się mało i powinna mocno zgęstnieć).
Doprawić solą i pieprzem do smaku.

Sos wymieszać z ugotowanym wcześniej makaronem.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

wtorek, 4 czerwca 2013

Makaron z truskawkami na rozpoczęcie sezonu :)

Sezon truskawkowy rozkwita. Wprawdzie tej wiosny słońca jest nadal jak na lekarstwo - truskawki jednak zaczęły zalewać bazarki i targowiska. Z nadzieją na nadejście prawdziwie słonecznego czerwca proste owocowe danie :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI:
  • 250 g makaronu typu świderki
  • 300g dojrzałych truskawek
  • 150g serka waniliowego homogenizowanego
  • 2 łyżki śmietany 18%
  • cukier (ilość zależna od tego jak bardzo słodkie są owoce) u mnie 2 płaskie łyżki
Makaron gotujemy i odcedzamy.
Truskawki myjemy, odcinamy szypułki i zgniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Dodajemy serek, śmietanę a na końcu cukier (ilość wedle uznania).
Makaron polewamy sporą ilością owocowego sosu i gotowe :)
Danie ekspresowe ... a jakie smaczne :)
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Przy okazji owocowego obiadu przypominam o konkursie z okazji minionego DNIA DZIECKA.
W dalszym ciągu można przysyłać zgłoszenia :)
Więcej informacji tu: KONKURS Z OKAZJI DNIA DZIECKA

środa, 1 maja 2013

Domowy makaron jajeczny do rosołu lub zupy pomidorowej


Nie ma to jak zupa z dodatkiem makaronu domowej produkcji...takiego prawdziwego: z prawdziwej mąki, jajek i bez dodatku znanych nam "witaminek" z grupy E!!! Oto mój makaron - niestety trochę nieudolnie szło mi krojenie ( nie posiadam odpowiedniego noża) , ale w smaku wyszedł niezły.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
do zupy dla 6-8 osób
  • 1/2 kg mąki pszennej
  • 4 duże jajka (najlepiej wiejskie)
  • sól (ok 1/3 płaskiej łyżeczki)
  • 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
  • 1/3 szklanka letniej wody 
  • mąka do podsypywania
Połączyć ze sobą wszystkie składniki i wyrobić z nich na gładko ciasto (konsystencja ugniecionej plasteliny) - podczas wyrabiania jak też podczas krojenia musimy solidnie podsypywać je mąką.

Z wyrobionego ciasta przygotować cieniutkie placki (mocno przesypane mąką) i zostawić kilka minut do przeschnięcia.
Następnie pociąć płaty w paski o szerokości ok 5cm, ułożyć jeden na drugim i ostrym nożem kroić na makaron.



Tak przygotowane paseczki należy wzruszyć, rozsypać na blacie i po kilku minutach ugotować (klasycznie: osolona wrząca woda). Od razu po odcedzeniu zlać obficie zimną wodą.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król


piątek, 22 marca 2013

Makaron z kurczakiem i pęczkiem natki

Chodził za mną taki makaron i chodził. Miałam na niego chęć, ale z braku czasu obchodziłam się smakiem.
W końcu 2 dni temu - doczekałam się :)
Totalnie improwizowałam - niedawno miałam okazję spróbować podobne danie zakupione w pracowym sklepiku i na tej podstawie wymyśliłam coś takiego:
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na 2 giga porcje lub 3 zwykłe porcje:
  • 1 pojedyncza pierś z kurczaka
  • oliwa z oliwek 15 łyżek (ok 30g)
  • sól, pieprz i ząbek czosnku
  • 1/2 paczki makaronu (ok 250g)
  • mały pęczek natki (marketowy - marketowe są małe i mizerne ledwie 4 gałązki na krzyż a bazarkowe dorodne i pachnące)
  • 5-6 gałązek bazylii
  • 30g tartego parmezanu
Zaczynamy od przygotowania mięska: pierś kroimy w małą kosteczkę, doprawiamy solą , czosnkiem i zostawiamy na około 30 min. Po tym czasie smażymy do ok 10 min z użyciem odrobiny oliwy z oliwek. Ogień należy dostosować tak aby po 10 minutach mięso nadal było jasne - mieso zbyt wysuszone i przysmażone będzie twarde i niesmaczne.
Do zdjętego z ognia mięsa dodajemy drobno posiekaną zieleninę (natka i bazylia) oraz doprawiamy pieprzem i ewentualnie solą. Dolewamy też resztę oliwy.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Ugotowany makaron przekładamy do naczynia/patelni z mięsem i zieleniną - całość dobrze mieszamy ,a w trakcie mieszania patelnię stawiamy na maleńki ogień (aby mięso , które prawdopodobnie trochę wystygło miało możliwość się przygrzać).
Danie podajemy z pokaźną ilością tartego parmezanu.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

wtorek, 12 marca 2013

Kiełbasa parówkowa zapieczona z cebulką i papryką

Dopadł mnie totalny "dzień świra"  - w związku z tym brak czasu, napięcie i ogólne rozdrażnienie:( Zatem dziś konkretny i zwięzły wpis.
Pomysł na szybki i niedrogi obiad z kiełbaską parówkową w roli głównej.
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI
na 5 porcji:
  • 5 kawałków kiełbasy parówkowej
  • 4 cebule
  • 1 spora czerwona papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • przyprawy (tymianek, sól i pieprz)
  • 10 łyżek oliwy z oliwek
  • 2 szklanki makaronu typu świderki
  • kawałek (ok 30g) sera pleśniowego (u mnie Lazur)
Do sedna:
Cebulę ,paprykę i czosnek posiekać i zeszklić na patelni z użyciem odrobiny oliwy. Dodać parówkową  i podsmażyć z obu stron. Pod koniec posypać przyprawami.

Ugotowany wcześniej makaron przełożyć do naczynia żaroodpornego razem z całą zawartością patelni (kiełbasą,cebulą i całą resztą). Posypać pokruszonym serem pleśniowym i skropić resztą oliwy.
Całość piec około 30 minut w temperaturze 200 stopni.
SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna Król

wtorek, 5 lutego 2013

Pełnoziarnisty makaron tagliatelle z serem pleśniowym i orzechami

Od ostatniego wtorku znacznie pogorszyła mi się kondycja. Na dzisiejszej Zumbie dawałam z siebie wszystko i naprawdę kosztowało mnie to wiele wysiłku. No nic, na kondycyjną niedyspozycję nic nie poradzę - mam jednak nadzieję ze jest chwilowa i w przyszłym tygodniu będę szaleć jak zazwyczaj :)
Na pokrzepienie ciała i duszy makaron razowy z serem pleśniowym, orzechami włoskimi i suszonymi pomidorami (własnej produkcji). I pomyśleć, że jeszcze całkiem niedawno na myśl o serku pleśniowym dostawałam dreszczy...
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI:
na jedną dużą porcję:
  • 2 "gniazdka" razowego makaronu tagliatelle
  • 1/2 średniej cebulki
  • 3 pomidorki suszone (3 połówki)
  • 20 g pestek słonecznika
  • 20 g orzechów włoskich
  • 30 g sera pleśniowego Rokpol
  • 3 łyżki oliwy (ja użyłam oliwy ze słoiczka z suszonymi pomidorami)
  • 1 ząbek czosnku
No dobrze, w prawdzie jestem totalnie "wypluta", ale skoro zaczęłam to i dokończę...
Postaram się nie smęcić zbytnio i prosto przedstawić przepis:

Makaron gotujemy al dente i zostawiamy do obeschnięcia.
Na patelni rozgrzewamy oliwę. Dodajemy posiekaną cebulkę i czosnek. Zostawiamy do zarumienienia. Następnie wrzucamy pestki słonecznika i orzechy. Całość smażymy/prażymy na maleńkim ogniu około 5 minut. Na chwilę przed zdjęciem z ognia na patelnie do rumianych orzechów i cebulki wrzucamy makaron i suszone pomidorki pokrojone w kosteczkę.  Wszystko mieszamy czekając aż makaron się przygrzeje. Gdy to nastąpi zdejmujemy z ognia ale zostawiamy na patelni. Ostatnim krokiem jest dodanie pokruszonego sera pleśniowego oraz dokładne wymieszanie potrawy (na jeszcze ciepłej, ale zestawionej z ognia patelni).

Solić potrawy nie ma potrzeby ponieważ wystarczająco słony jest Rokpol.

SMACZNEGO
autor zdjęcia: Katarzyna król

piątek, 12 października 2012

Makaron z sosem grzybowym (ze świeżych grzybów)

Zaczęłam "przerabiać" zebrane wczoraj grzyby. Na pierwszy ogień poszedł klasyczny sos grzybowy idealny do razowego makaronu typu tagliatelle.
autor zdjęcia: Katarzyna Król

SKŁADNIKI
(porcja dla 4 osób):
  • opakowanie razowego makaronu typu tagliatelle
  • 700g świeżych grzybów (u mnie były to podgrzybki)
  • 2 średnie cebule
  • 5 łyżek oleju
  • mała śmietana 12% do zup i sosów (200ml)
  • 20g sera pleśniowego typu rokpol
  • sól i pieprz do smaku

Gotujemy makaron.
Umyte i pokrojone w plasterki grzybki oraz cebulkę podsmażamy na oleju na dużym ogniu przez około 10-15 min - co jakiś czas mieszając.W tym czasie grzyby powinny się ładnie zarumienić i zmniejszyć znacznie swoją objętość.
Do podsmażonych grzybów dodajemy śmietanę i czekamy aż się zredukuje (zgęstnieje i zmniejszy objętość). Potem dodajemy ser pleśniowy, sól i pieprz do smaku. Po całkowitym roztopieniu sera do masy grzybowo-śmietanowej dodajemy ugotowany wcześniej makaron i (na małym ogniu) dokładnie mieszamy z sosem.
Danie zdejmujemy z ognia i podajemy ciepłe.

SMACZNEGO :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król

wtorek, 2 października 2012

Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym i sosem pomidorowym

Miałam ostatnio "smaka" na mielone mięsko w sosie pomidorowym. Pierwsze myśli skierowałam na znane wszystkim i lubiane spagetti bolońskie. Po chwili zastanowienia postanowiłam upichcić coś podobnego ale jeszcze smaczniejszego...mmmm...palce lizać!
autor zdjęcia: Katarzyna Król
SKŁADNIKI:
(na 6 sporych porcji)
  • makaron rurki 400g
  • łyżka oleju lub oliwy
  • duży ząbek czosnku
  • mała cebula
  • bazylia, sól, pieprz, papryka, sok z cytryny do smaku
  • 450g zmielonego mięsa wieprzowego (może być karkówka)
  • 400g przecieru pomidorowego (nie koncentratu!!)
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyzki mąki
  • 1 pełna szklanka mleka (200ml)
  • ser rokpol blue ok 30g
  • 2 pomidory
Przygotowanie:

W pierwszej kolejności gotujemy makaron, przelewamy zimną wodą i zostawiamy do ostygnięcia.
Rozdrobniony czosnek i posiekaną cebulkę podsmażamy na oleju lub oliwie. Gdy cebulka się zeszkli dodajemy mielone mięso i smażymy (dusimy) do chwili gdy nabierze jasnego,bladego koloru.
Następnie dolewamy przecier pomidorowy i całość trzymamy na ogniu do chwili zagotowania. Doprawiamy solą, pieprzem, papryką oraz sporą ilością suszonej bazylii po czym zostawiamy na bardzo małym ogniu na około 15 minut (co jakiś czas mieszając).
W tym czasie przygotowujemy sos beszamelowy:
Masło roztapiamy powoli na maleńkim ogniu następnie dodajemy mąkę i energicznie mieszamy (ciągle podgrzewając- należy bardzo uważać aby nie przypalić zasmażki). Stale mieszając stopniowo dodajemy mleko. Gdy masa zgęstnieje doprawiamy do smaku cytryną i zestawiamy z ognia.

Wszystkie składniki umieszczamy w naczyniu żaroodpornym w następującej kolejności:
beszamel (kilka łyżek - sos nie musi pokrywać całego dna naczynia)
makaron
beszamel (kilka łyżek)
mięso
reszta sosu beszamelowego
autor zdjęcia: Katarzyna Król
pokruszony ser pleśniowy
plastry pomidorów
Całość zapiekamy w piekarniku przez około 20-25 min w temperaturze 190 stopni.

Wszelkie uwagi i opinie na temat tego dania można śmiało zamieszczać poprzez komentarze!

 SMACZNEGO !

autor zdjęcia: Katarzyna Król

czwartek, 27 września 2012

Makaron ze szpinakiem i nutką serową

Na pierwszy ogień rusza  szpinak - bogaty w witaminy i minerały zielony pogromca anemii.
Całkiem nie tak dawno odkryłam go na nowo. Po wielu latach "nielubienia" przekonałam się , że przyrządzony z dużą ilością czosnku i odrobiną sera smakuje naprawdę świetnie!
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Składniki:
porcja dla dwóch dorosłych osób
  •  pół paczki makaronu (ok.250g)
  • 450g mrożonego szpinaku (rozdrobnionego)
  • łyżka oliwy z oliwek
  • 2-3 duże ząbki czosnku
  • pół serka topionego typu gouda (ok.50g)
  • 6 łyżek śmietany 12% (ok.140g)
  • 60g sera pleśniowego rokpol blue
  • sól i pieprz
Szpinak rozmrażamy na patelni na wolnym ogniu co jakiś czas mieszając, do czasu gdy woda całkowicie odparuje. Następnie dodajemy oliwę oraz czosnek (rozdrobniony przy pomocy praski lub tarki).
Całość podsmażamy przez około 7 minut. Zdejmujemy z ognia i dodajemy śmietanę oraz serek topiony. Całość dobrze mieszamy i ponownie dusimy na małym ogniu. Na koniec do prawie gotowego sosu dodajemy pokruszony ser rokpol blue oraz pieprz i sól do smaku. Sos możemy uznać za gotowy w chwili całkowitego rozpuszczenia się sera.

Ugotowany wcześniej makaron mieszamy ze szpinakowo-serowym sosem i ... GOTOWE :)
autor zdjęcia: Katarzyna Król
Jeśli macie jakieś uwagi do przepisu. Uważacie że coś powinnam zmienić, dodać , ując składnik lub chcecie podzielić się opinią o potrawie zapraszam do komentowania.